CIA ma nową szefową

Amerykański Senat stosunkiem głosów 54 "za" do 45 "przeciw" ostatecznie zatwierdził w czwartek Ginę Haspel na stanowisku dyrektora CIA. 61-letnia Gina Haspel jest siódmą osobą i pierwszą kobietą w 70-letniej historii tej agencji, która obejmuje jej stery.

Wynik czwartkowego głosowania w Senacie nie był zaskoczeniem, ponieważ wcześniej - w środę - Gina Haspel związana z amerykańską agencją szpiegowską od roku 1985, stosunkiem głosów 10 "za" do 5 "przeciw", otrzymała pozytywną rekomendację Senackiej Komisji Wywiadu, która opiniowała kandydaturę Haspel - nominowanej na stanowisko dyrektor CIA przez prezydenta Donalda Trumpa.

Z reguły całość stuosobowego amerykańskiego Senatu głosuje zgodnie z rekomendacją wydaną przez odpowiednią komisję opiniującą kandydatów na ważne stanowisko państwowe.

Podczas głosowania, za zatwierdzeniem kandydatury Giny Haspel głosowało 54. senatorów, w tym sześciu senatorów z Partii Demokratycznej, wśród nich wiceprzewodniczący kluczowej w zatwierdzeniu tej nominacji Senackiej Komisji Wywiadu, senator Mark Warner - demokrata ze stanu Wirginia.

Przeciw zatwierdzeniu Giny Haspel na stanowisku dyrektor CIA głosowało 45 senatorów, w tym dwóch republikanów. W głosowaniu nie wziął udziału republikański senator John McCain, który przechodzi chemoterapię po wykryciu u niego raka mózgu.

Senator John McCain podczas dyskusji nad zatwierdzeniem nominacji Haspel powiedział, że gdyby był w stanie wziąć udział w głosowaniu, głosowałby przeciw zatwierdzeniu tej nominacji, z powodu roli jaką Gina Haspel odegrała jako szefowa tajnego więzienia CIA w Tajlandii w roku 2002, gdzie osoby podejrzane o działalność terrorystyczną i przetrzymywani terroryści byli poddawani tzw. "rozszerzonym przesłuchaniom", które zdaniem krytyków CIA były torturami niezgodnymi z Konwencją Genewską.

Gina Haspel podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu i w liście do senatora Marka Warnera - najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w tej komisji - zapewniła, że w przypadku zatwierdzenia na stanowisku dyrektor CIA nie pozwoli na stosowanie tortur.

Zwolennicy kandydatki prezydenta Trumpa do objęcia funkcji szefowej CIA - wśród nich wszyscy żyjący byli dyrektorzy CIA - podkreślali 33-letnie doświadczenie Giny Haspel w działalności wywiadowczej, jej rolę w walce z Państwem Islamskim i Al Kaidą oraz ponadpartyjne poparcie, jakie uzyskała podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu.

Nowa dyrektor CIA rozpoczęła służbę w tej największej z 13. amerykańskich agencji wywiadowczych w roku 1985. Przez większość swojej kariery była związana z wydziałem tajnych operacji CIA.

Po objęciu przez Mike'a Pompeo, poprzedniego dyrektora CIA, funkcji sekretarza stanu, Gina Haspel od 26 kwietnia pełniła obowiązki dyrektora CIA, formalnie pozostając na stanowisku wicedyrektora tej agencji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARLAMENT, USA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  3°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  3°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »