Kard. Dziwisz: Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo ducha

Św. Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo ducha. On sam żył święcie i umierał święcie. Jednocześnie uczył i przekonywał, że każda i każdy z nas może i powinien dążyć do świętości - powiedział kard. Dziwisz w 98. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Wieloletni, osobisty sekretarz papieża mówił podczas porannej mszy św. w Kaplicy Kapłańskiej sanktuarium św. Jana Pawła II, że kiedy 98 lat temu - 18 maja 1920 r. - w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła nikt nie mógł przypuszczać, że przyszedł na świat człowiek, który będzie pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata.

"Minęło już trzynaście lat od jego śmierci, a on nie przestaje inspirować nas oraz rzesze chrześcijan w najdalszych zakątkach ziemi, do których docierał z Ewangelią jako świadek Jezusa Chrystusa" - powiedział kard. Dziwisz.

W mszy uczestniczyły m.in. władze i mieszkańcy Wieliczki. W homilii kardynał nawiązał do znajdujących się w sanktuarium przedmiotów należących niegdyś do papieża: jego krzyża pastoralnego, papieskiego ornatu i mitry.

Przypomniał, że Kaplica Kapłańska została zbudowana na wzór wawelskiej krypty św. Leonarda, gdzie młody Karol Wojtyła odprawiał mszę prymicyjną po przyjęciu przez niego święceń kapłańskich w 1946 r. z rąk księcia kard. Adama Sapiehy.

"Przyjął kapłaństwo jako dar i tajemnicę, a dzięki współpracy z łaską bożą jego osobisty dar stał się również darem dla całego Kościoła, ubogaconego jego posługą jako kapłana, biskupa i papieża. To on wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, zachęcając nas wszystkich do stałego wypływania na głębię wiary, nadziei i miłości" - mówił kard. Dziwisz.

Nawiązał także do pogrzebu Jana Pawła II na placu św. Piotra, gdy wiatr przewracał strony Ewangeliarza i w końcu go zamknął.

"To był i jest wymowny symbol. Jan Paweł II przez całe swoje kapłańskie życie głosił niezmordowanie Jezusa Chrystusa jako Jego apostoł, posłuszny wezwaniu Boskiego Mistrza: +Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!+" - podkreślił kardynał. Dodał, że to głoszenie Ewangelii odbywało się w tysiącach katechez, homilii, przemówień, w dokumentach papieskiego nauczania i podczas wielu podróży.

"Głosił Ewangelię swoim stylem ofiarnej, niezmordowanej służby" - mówił. "Jan Paweł II zapłacił wysoką cenę cierpienia za swą wierność Ewangelii, stając się jej wiarygodnym świadkiem" - powiedział kard. Dziwisz przypominając, że papieża usiłowano zabić za to, że głosił prawdę o Bogu i człowieku

"Św. Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo ducha. On sam żył święcie i umierał święcie. Jednocześnie uczył i przekonywał, że każda i każdy z nas może i powinien dążyć do świętości wpisanej w osobiste powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale także małżeńskie, rodzinne i zawodowe" - powiedział.

Podkreślił, że kluczem do zrozumienia tajemnicy serca św. Jana Pawła II jest miłość. "Miłość Chrystusa stała się fundamentem i motorem jego niezmordowanej służby Kościołowi i światu, jego świętego życia" - mówił kard. Dziwisz.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  0°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  1°C Czwartek
  dzień
  1°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »