Giuseppe Conte przedstawił skład swego rządu

Desygnowany na premiera Włoch Giuseppe Conte przedstawił w czwartek skład swego rządu, który utworzą Ruch Pięciu Gwiazd i Liga. Wicepremierami zostaną liderzy obu ugrupowań: Luigi Di Maio z Ruchu i Matteo Salvini z Ligi.

Luigi Di Maio będzie ministrem rozwoju gospodarczego, pracy i polityki socjalnej, a Matteo Salvini - szefem MSW.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie Enzo Moavero Milanesi, który był ministrem ds. europejskich w rządzie Mario Montiego.

Ministrem finansów będzie Giovanni Tria, a ministrem ds. europejskich 81-letni profesor Paolo Savona.

Powołany zostanie też minister do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych; będzie nim Lorenzo Fontana.

Conte ogłosił skład swego gabinetu po rozmowie z prezydentem Sergio Mattarellą. Zaprzysiężenie rządu odbędzie się w piątek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, RZĄD, WŁOCHY

 • maryja!
  01.06.2018 12:54
  Włosi mają głównie problemy ekonomiczne. Polityka fiskalna i budżetowa nowego rządu będzie musiała być skuteczniejsza niż poprzednich celem stabilizacji długu publicznego. Wyjście ze strefy euro mogłoby te problemy zmniejszyć. Na plus jest tylko fakt, że dyskontowa stopa procentowa jest ustalana przez EBC, ale to wcale nie zmniejsza problemów Włoch. Relacje wewnątrzunijne były dobre. Teraz w przypadku odwrócenia się od tandemu Niemiec i Francji może się to zmienić tym bardziej, że Paryż planuje wraz z Berlinem reformę strefy euro. Polityka antyimigrancka może okazać się początkowo zbyt mało realistyczna, ale racjonalna, co może zmnieć nastawienie do Włoch w regionie Śródziemnomorza. Jeżeli rząd Conte będzie popierał rozszerzenie UE może zachować dotychczasowe wpływy na Bałkanach Zachodnich. Rządowi powinno także zależeć na wzmocnieniu pozycji włoskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych co może oznaczać bliższe relacje z Rosją i poparcie projektu Nord Stream 2 ze względu na udział w nim ENI.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Poniedziałek
  noc
  9°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »