W czterech miejscowościach równocześnie - w Piekarach Śląskich, Kokoszycach, Rybniku i Tychach - odbył się w sobotę, 27 marca 2010 r. doroczny wielkopostny dzień skupienia dla śląskich samorządowców. Łącznie wzięło w nim udział kilkuset działaczy samorządowych z terenu całej archidiecezji katowickiej.
Jak poinformował ks. Mirosław Piesiur, kapelan środowisk samorządu terytorialnego w archidiecezji katowickiej, tematem spotkań była kwestia tożsamości chrześcijańskiej w świetle współczesnych zagrożeń. „Była mowa o tym, jak się chrześcijanin powinien zachować w różnych sytuacjach, zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym w konfrontacji z pewnymi prądami kulturowymi, współczesnym nihilizmem i narzucaniem laickiej wizji świata” - powiedział ks. Piesiur.
W konferencjach, których wysłuchali samorządowcy, przedstawione zostały sytuacje, w których to, co nie jest zgodne z Objawieniem Bożym, nie jest przyjmowane w kategoriach „normalności chrześcijańskiej”, jest ukazywane jako coś normalnego i obowiązującego. A jeżeli tego nie akceptujemy, jesteśmy oskarżani o wsteczne myślenie i określani jako ciemnogród. „Chodziło nie tylko o przypomnienie tożsamości chrześcijańskiej, ale również o jej umocnienie, by jej w codzienności nie zatracić” - stwierdził duszpasterz śląskich samorządowców. Kolejne pytanie, na które szukali odpowiedzi uczestnicy wielkopostnego dnia skupienia dla śląskich samorządowców dotyczyło świadectwa i brzmiało: „Co my, aktywni społecznie chrześcijanie, możemy zrobić w zmieniającym się świecie?”.
Wielkopostne dni skupienia dla samorządowców odbywają się w archidiecezji katowickiej od kilkunastu lat.
Także w Gliwicach odbył się dziś dzień skupienia samorządowców. W 18-letniej historii diecezji było to już 16. tego typu spotkanie. Samorządowcy zgromadzili się na nabożeństwie w kaplicy sióstr boromeuszek w Gliwicach, któremu przewodniczył bp Jan Wieczorek.
Gliwiccy samorządowcy chętnie biorą udział w takich spotkaniach. „Co roku przychodzę, zawsze to jest chwila przed świętami do jakiejś refleksji, skupienia. Warto odnowić się również duchowo, nie tylko fizycznie. Oprócz pracy zawodowej człowiek ma te zajęcia społeczne i to wymaga rozwagi oraz rozsądku. To jest okazja, żeby skupić się, przemyśleć, rozważać, bo na co dzień jesteśmy obciążeni tak wieloma sprawami, że nie zawsze mamy na to czas” – mówili samorządowcy.
Oprócz wspólnej modlitwy dzień skupienia miał także część konferencyjną.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.