Więzienie za sprzedaż "skarbów"?

Średniowieczny grot włóczni oraz monety m.in. z XVII wieku, pochodzące z nielegalnych wykopalisk, oferował do sprzedaży na aukcji internetowej 52-letni mieszkaniec Skierniewic. Może mu teraz grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Na ślad poszukiwacza "skarbów" wpadli policjanci ze specjalnego wydziału do zwalczania przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu. Funkcjonariusze monitorują m.in. portale aukcyjne w poszukiwaniu zabytkowych dzieł i przedmiotów nielegalnie wystawionych do sprzedaży.

Policjanci na jednym z portali zauważyli, że jeden z internautów oferuje do sprzedaży średniowieczny grot włóczni - cena wyjściowa licytacji wynosiła 500 zł - poinformowała w niedzielę rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Magdalena Zielińska.

Funkcjonariusze obserwowali aukcję i namierzyli sprzedawcę. W ten sposób dotarli do 52-letniego mieszkańca Skierniewic. W czasie przeszukania jego mieszkania - obok grotu - znaleziono także kilka monet z XVII wieku i okresu I wojny światowej oraz kamienny przęślik. Ustalono, że wszystkie "skarby" pochodziły z nielegalnych wykopalisk.

52-latek zaprzeczał, że prowadził wykopaliska. Zeznał, że kamienny przedmiot znalazł na terenie grodziska koło Mławy, a monety i grot włóczni znalazł jego nieżyjący już ojciec.

Policja nie wyklucza, że 52-latek usłyszy zarzut przywłaszczenia tych zabytków na szkodę Skarbu Państwa. "W myśl obowiązujących przepisów nawet posiadanie przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk jest zabronione i stanowi przestępstwo przywłaszczenia na szkodę Skarbu Państwa. Grozi za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności" - wyjaśniła Zielińska.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Wtorek
  noc
  15°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  15°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »