Bp Muskus: wspólnoty zakonne pełnią misję prorocką w świecie

Ewangeliczny radykalizm, pokora i budzenie ludzkich sumień to według bp. Damiana Muskusa OFM kryteria autentyczności prorockiej misji, jaką we współczesnym świecie pełnią osoby konsekrowane i wspólnoty zakonne. Hierarcha mówił o tym w Radomiu podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 550-lecia przybycia do tego miasta pierwszych bernardynów.

Główne uroczystości związane z jubileuszem odbywają się w radomskim kościele bernardynów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mszy św. przewodniczył franciszkański biskup Damian Muskus. W homilii nawiązał do obchodzonego dziś święta Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Podkreślał, że był on autentycznym prorokiem, który swoim radykalnym życiem nawoływał do nawrócenia i gotowości na przyjście Pana.

Bp Muskus wymienił kryteria świadczące o autentyczności pełnionej misji prorockiej: gotowość oddania życia za głoszoną prawdę, pokorę i budzenie sumień. Taką misję, według niego, pełnią we współczesnym świecie osoby konsekrowane i wspólnoty zakonne.

„Ich zadaniem jest budzenie świata z letargu wywołanego zapomnieniem o Bogu, niesienie Dobrej Nowiny przede wszystkim świadectwem życia oddanego na wyłączność Jezusowi i czynami miłości. Prorocką misją zakonów w świecie jest przygotowywanie Panu drogi do tych, którzy oddalili się od Niego” – mówił hierarcha. Dodał, że mężczyźni i kobiety żyjący radami ewangelicznymi są dla świata „znakiem nadziei, że Bóg zawsze daje nam kolejną szansę i posyła ludzi wzywających do nawrócenia”.

Wskazał ponadto, że wspólnoty zakonne są w lokalnych społecznościach jak ewangeliczne miasto położone na górze, które nie może ukryć i jest ze wszystkich stron widoczne. „Takie miejsca mają promieniować i przyciągać entuzjazmem wiary, otwarciem na nowe wyzwania, zaangażowaniem i wolą budowania mostów w świecie, który jest dziś tak bardzo podzielony. Takie miasta na górze mają być miejscami gościnnymi dla przybyszów, miejscami pokrzepienia i umocnienia dla strudzonych wędrówką” – zaznaczył.

Kaznodzieja podkreślał, że trudno dziś wyobrazić sobie Radom bez wspólnoty ojców bernardynów, która przyczyniła się do duchowego i kulturowego rozwoju miasta. Spośród dzieł pełnionych przez braci mniejszych na rzecz ubogich i potrzebujących wyróżnił m.in. funkcjonującą od 18 lat kuchnię ubogich św. Antoniego, która każdego dnia karmi blisko trzysta osób. Wspomniał także o patriotycznym zaangażowaniu zakonników, którzy płacili wysoką cenę za miłość do ojczyzny. Jak jednak podkreślił, najważniejsze jest to, że „swoim radykalizmem wiary, głoszeniem Słowa i dziełami miłosierdzia bracia budzili i budzą wciąż ospałe serca ludzkie”.

Pierwsi bernardyni przybyli do Radomia w 1468 roku z woli króla Kazimierza Jagiellończyka.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Triduum Wdzięczności w dniach 21-23 czerwca. Odbyła się również konferencja naukowa „Wpisani w dzieje Radomia. 550. rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia 1468-2018”.

Kolejne uroczystości będą 4 i 25 października, 26 listopada oraz 8 grudnia. Msze św. odpustowe ku czci św. Franciszka oraz św. Katarzyny odbędą się 4 października i 26 listopada. Na 25 października zaplanowano koncert inauguracyjny w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. 8 grudnia odbędzie się Zawierzenie miasta Radomia Niepokalanej Maryi Pannie oraz Msza św. kończąca obchody jubileuszowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  5°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »