Reklama

Księża odchodzą, powołań brakuje

„Wbrew pozorom polski Kościół nie ma dziś powodów do świętowania” - pisze w Wielki Czwartek w dzienniku Polska Tomasz Cyłka i zwraca uwagę na liczne przypadki rezygnacji ze stanu duchownego oraz spadającą liczbą powołań kapłańskich.

Reklama

Władze kościelne nie prowadzą żadnych oficjalnych statystyk, które dotyczą księży rezygnujących z kapłaństwa. A jeśli prowadzą, to ich nie ujawniają - pisze i w związku z tym przytacza wyniki badań prof. Józefa Baniaka, socjologa, byłego wykładowcy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który próbował oszacować skalę zjawiska.

Według jego badań trzy lata temu tylko w trzech polskich diecezjach sutannę zrzuciło 60 kapłanów. Przypuszcza się, że w ciągu ostatnich 50 lat z kapłaństwa mogła odejść jedna trzecia ogólnej liczby duchownych, którą szacuje się na blisko 35 tysięcy. Prof. Baniak wykazuje, że ponad połowa kapłanów jako przyczynę odejścia podaje celibat. Polska pisze też o książce ks. Piotra Dzedzeja z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, pt. „Porzucone sutanny”, w której zebrał świadectwa ponad 30 byłych księży. Wskazuje on na takie przyczyny jak alkohol czy konflikt z przełożonymi.

Polska pisze, że duszpasterze odchodzą z kapłaństwa najczęściej bez rozgłosu, ale przypomina też głośne sprawy odejść: Tomasza Węcławskiego, Tadeusza Bartosia i Stanisława Obirka. Z danych Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań wynika, że tylko w ciągu ostatnich czterech lat w seminariach diecezjalnych uczy się o jedną czwartą mniej kleryków. W 2006 roku liczba alumnów wynosiła aż 4612, a w ubiegłym spadła do 3732. Członkowie rady wskazują między innymi na niż demograficzny, a także okresowy wzrost powołań po śmierci Jana Pawła II. "Nie ulega wątpliwości, że Kościół musi w najbliższym czasie stawić czoła tym problemom" - pisze Polska.

Z badań, jakie prof. Józef Baniak przeprowadził na próbie ponad 800 kapłanów, wynika, że sutannę zrzucają przede wszystkim młodzi księża. Dochodzi do tego najczęściej między 5. a 10. rokiem pracy duszpasterskiej. Ponad 37 proc. kapłanów rozważa lub rozważało sens swego pobytu w kapłaństwie i odejście do stanu świeckiego. A ponad 28 proc. przeżywa kryzys tożsamości kapłańskiej, choć nie bierze pod uwagę rezygnacji - czytamy. Polska pisze też o spadku powołań zakonnych, szczególnie w zakonach żeńskich. Cytuje też fragment listu abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski na trwający właśnie w Polsce Rok Kapłański. Hierarcha za spadającą liczbę powołań kapłańskich obwinia między innymi media, które tropią i nagłaśniają jednostkowe przypadki niewierności kapłańskiej jako praktykę powszechną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama