Główna celebracja liturgii wielkoczwartkowej w Jerozolimie miała miejsce w bazylice Anastasis, czyli zmartwychwstania, gdzie tajemnica odkupieńczej miłości Boga do człowieka nabrała wymiaru nowego przymierza.
To właśnie w Jerozolimie liturgia triduum paschalnego ma swoje historyczne podłoże. W Wielki Czwartek wspólnota katolicka upamiętniała historyczne wydarzenia Ostatniej Wieczerzy peregrynacją do Wieczernika, gdzie podczas Paschy Starego Przymierza Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa.
Wielkoczwartkowej Eucharystii celebrowanej ze względu na obowiązujące w Bazylice Grobu reguły w godzinach przedpołudniowych przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fuoad Twal. W koncelebrowanej Mszy św. wzięli udział kard. John Patrick Foley, wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Pańskiego, abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Izraelu, kilku biskupów, około 150 kapłanów oraz wierni i pielgrzymi.
W homilii patriarcha podkreślił, iż w tym świętym mieście Pan Jezus zostawił nam sakramentalny dar swojego Ciała i swojej Krwi oraz powołał kapłanów, bez których „tajemnica krzyża i zmartwychwstania byłaby bezużyteczna”.
Abp Twal powiedział: „Zjednoczeni duchowo z kapłanami całego świata wyrażamy Bogu wdzięczność za dar naszego kapłaństwa i za Eucharystię. Dziękujemy ponadto za przywilej pełnienia posługi kapłańskiej w Miejscach Świętych”.
Uroczystą Mszę Krzyżma i pamiątki Ostatniej Wieczerzy zakończyła procesja eucharystyczna wewnątrz bazyliki. Po trzykrotnym okrążeniu rotundy zmartwychwstania Najświętszy Sakrament został złożony na płycie Grobu Pańskiego, gdzie pozostanie do poranka Wielkiego Piątku.
Wieczorna godzina święta w bazylice Agonii Pana Jezusa w Gestemani jest ostatnim punktem wielkoczwartkowej liturgii w Jerozolimie. Medytację tajemnicy Triduum Paschalnego w Ogrodzie Oliwnym kończy sugestywna procesja przez dolinę Cedronu na Syjon, do sanktuarium in Gallicantu, czyli kościoła zaparcia się św. Piotra.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.