Niosą dobro

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich jest przykładem, ile razem można zrobić dobrego dla innych.

Przeciętna rodzina przeważnie boryka się z ogromnymi trudnościami bytowymi. Coraz częściej podważany jest też sens jej istnienia. Na szczęście są organizacje wspierające tę instytucję i wspólnotę osób. W ubiegłym roku w archidiecezji krakowskiej obchodzono dziesiątą już rocznicę powstania Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest to organizacja społeczna osób świeckich, działająca przy asystencji kościelnej. Do tej pory zarejestrowano 39 kół parafialnych. Niosą one szeroko zakrojoną pomoc rodzinom. Nie sposób opisać pracę wszystkich, choć zapewne byłoby warto pokazać, jak wiele dobra płynie z inicjatyw podejmowanych przez ich działaczy.

W parafii św. Mikołaja w Krakowie już od 33 lat istnieje jedna z najstarszych w mieście wspólnot rodzin wielodzietnych, włączona do koła SRK. Spotkania jego członków mają charakter formacyjny: omawianie Pisma Świętego, prasy katolickiej. Biorą oni udział w uroczystościach kościelnych, np. w grupowej adoracji w okresie Wielkiego Postu, urządzają święcone, opłatek. Działają charytatywnie na rzecz ubogich rodzin, wykraczając nawet poza teren diecezji, przekazują paczki żywnościowe itp., interweniują w Urzędzie Gminy o pomoc finansową dla potrzebujących rodzin wielodzietnych. Włączają się w pomoc dla parafialnych obozów wakacyjnych, wydają biuletyn “Rodzina rodzin”.

Jesienią ubiegłego roku koło zorganizowało chrzest czworga dzieci z wielodzietnej rodziny (dziesięcioro dzieci). Opierając się na przedwojennej, i jeszcze po wojnie szanowanej tradycji, według której ojcem chrzestnym każdego dziesiątego dziecka w rodzinie zostaje prezydent kraju (per procura), koło zwróciło się do prezydenta miasta Krakowa z prośbą o sponsorowanie, zgodnie ze starym zwyczajem, tej uroczystości. Wobec braku oddźwięku ze strony władz, zaproszono do patronowania dzieciom przedstawicieli Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia “Emmanuel”, “Wiosna”, a także wiceprezesa Zarządu Głównego SRK i przewodniczącego Federacji SRK wraz z małżonką. Bezinteresowni sponsorzy zapewnili przyjęcie, potwierdzając tym samym, że wartościom nadrzędnym należy podporządkować wszelki wysiłek.

Przy krakowskiej parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego pracuje koło SRK, którego celem, obok pracy formacyjnej i działań na polu samorządowo-politycznym, jest pomaganie młodzieży szkolnej. W związku z reformą szkolnictwa aranżowano spotkania z nauczycielami, dyrektorami szkół, informowano rodziców o sytuacji bieżącej w szkolnictwie, o prawach ucznia i możliwości wpływu na kształt szkoły. Odbyły się spotkania z psychologami, pełnomocnikiem Urzędu Wojewódzkiego do spraw zwalczania alkoholizmu, nikotynizmu i narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Obecnie koło organizuje pomoc dzieciom opuszczonym w nauce, licząc także na zaangażowanie emerytów i czynnych nauczycieli. Organizowane są kolonie dla dzieci ubogich, dzięki współpracy z parafią i szkołami, rozpoczęto też akcję charytatywną “Rodzina Rodzinie”, polegającą na pośredniczeniu w wymianie przydatnych rzeczy. Koło dąży także do upowszechniania sportu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »