(Nie)wolna spowiedź

Naciski na to, by znieść tajemnicę spowiedzi wracają w historii jak bumerang. Nowością w tym absurdalnym myśleniu jest pomysł wprowadzenia w Indiach ogólnonarodowego zakazu spowiadania.

W historii Kościoła księża stawali się męczennikami za odmowę złamania tajemnicy spowiedzi. Wkrótce możemy być świadkami podobnych sytuacji. Australijskie władze przyjęły 7 czerwca prawo przewidujące kary dla księży na terytorium należącym do stołecznej Canberry, jeżeli ci nie będą chcieli złamać tajemnicy spowiedzi w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Nowa legislacja ma wejść w życie od nowego roku. Australijski episkopat już zapowiedział, że kapłani nie będą łamali tajemnicy spowiedzi, wolą pójść do więzienia. Kościół w tej sprawie nie widzi żadnej możliwości kompromisu. I dobrze.

Są sfery do których państwo nie może mieć dostępu i ci, którzy na sztandarach mają hasła wolności i tolerancji, właśnie odnośnie do spowiedzi powinni to najdobitniej zrozumieć. Pewno będzie to jednak trudne dla kogoś, kto nie rozumie istoty tego sakramentu. Bo w sumie dlaczego księża mieliby informować tylko o sprawach dotyczących nadużyć seksualnych? A morderstwa, napady, grabieże, i inne wielkie i małe grzechy ludzkiej natury? Otwarcie furtki spowodowałoby pewnie efekt domina. Nie tylko kolejne kraje przyjęłyby podobną legislację, ale i lista odtajnionych grzechów stale by się wydłużała. Spowiedź to uprzywilejowane spotkanie między penitentem i Bogiem i państwu naprawdę nic do tego. Każde klęknięcie przy kratkach konfesjonału i tak jest trudne. Kto poszedłby do spowiedzi wiedząc, że kapłana nie obowiązuje tajemnica…

O krok dalej chcą pójść w Indiach. Rządowa komisja ds. kobiet w tym kraju zażądała wprowadzenia w całym kraju zakazu… spowiadania. Powód? Spowiedź stanowi ponoć narzędzie nacisku na kobiety. Pretekstem były dwa zgłoszenia o molestowaniu kobiet przez księży. Miało do nich dojść przy okazji spowiedzi. Oczywiście sprawę trzeba zbadać a winnych ukarać. Z tym, że takie przypadki jasno opisane są w prawie kanonicznym, które przewiduje za takie nadużycia restrykcyjne kary. Patrząc na Indie, gdzie jak nigdzie indziej kobiety są w społeczeństwie dyskryminowane już od poczęcia (powszechne selektywne aborcje dziewczynek), traktowane jak przedmiot, którym można zahandlować, a co za tym idzie np. wydawane za mąż w wieku 10 lat, zakaz spowiedzi jako forma obrony kobiet wydaje się, co najmniej anachroniczny, by nie powiedzieć wprost poroniony. Łatwiej jednak żonglować hasłami politycznej poprawności niż prawdziwie zawalczyć o zmianę sytuacji. A Kościół zdecydowanie walczy o prawa kobiet i murem staje w ich obronie. I za te prospołeczne i edukacyjne działania w Indiach często jest atakowany.

Absurdalnych pomysłów nie brakuje. Ważne żeby piewcy „postępu” na świecie byli zadowoleni. Bo wolność i tolerancja, której dla siebie się domagają w przypadku „innych” nie jest już mierzona tą samą miarą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • robak
  17.08.2018 16:46
  temat spowiedzi to temat tabu na zachodzie - nikt nic nie mówi chowanie głowy w piasek doprowadza do sytuacji że z kościołów można już powynosić konfesjonały - są niepotrzebne .jeżeli niepotrzebna spowiedż to i miłosierdzie niepotrzebne to i odkupiciel niepotrzebny to i wreszcie Jezus Chrystus jest niepotrzebny .w europie nie ma spowiedzi - zastanawia fakt po co ten sakrament ? czy następnym krokiem będzie sprotsowanie sakramentów i odrzucenie tegoż . to co jest grzechem w polsce i dlaczego ludzie nie idą do komunii świetej na zachodzie traktowane jest jako normalność - to nie grzech . dyskomfort duchowy tak nazwalbym człowieka patrzącego na k.k . to trzeba naprawić i głośnym głosem o tym mówić a nie zajmować się ekologią , czy innymi sprawami . Bóg czeka na każdego nie zmusi człowieka do pojednania tylko wolna wola człowieka może spowodować że skorzysta z sakramentu spowiedzi .adyć przeca kapłani otrzymali władzę większą od aniołów od wszelkich chórów anielskich tylko kapłani mogą ( w imieniu Jezusa Chrystusa ) odpuścuć człowiekowi grzechy - a ci sami kapłani mają gdzieś ten sakrament lza się w oku kręci . poxzdrawiam
 • zapytanie
  19.08.2018 11:39
  gdzie Pismo Święte mówi o tej tajemnicy (proszę tego nie wycinać, bo to nie jest odpowiedź)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -3°C Sobota
  rano
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  wiecej »