Prezentujemy wybrane biogramy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu
wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Adwokat, publicysta, redaktor naczelny pisma adwokatury polskiej „Palestry”, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Był sędzią Trybunału Stanu z rekomendacji AWS. Brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Autor wielu artykułów o tematyce prawno-historycznej oraz książki o pracach w miejscach Zbrodni Katyńskiej. Miał 63 lata.
senator RP. Należał do PiS, zasiadał w Radzie Politycznej tej partii. W 1971 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, odbył aplikacje sędziowską i adwokacką, bronił działaczy opozycyjnych w licznych procesach politycznych. W 1993 r. założył własną Kancelarię Adwokacką w Jaśle. W latach 1992-2005 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, pełnił funkcję wiceprezesa, a następnie prezesa Zarządu Głównego. Był także przewodniczącym Rady Naczelnej ZChN. W latach 2002-2005 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W latach 1991–1993, 1997–2001 i 2005–2008 był posłem na Sejm RP I, III, V i VI kadencji. W Sejmie III kadencji pełnił funkcję wicemarszałka. W Senacie VII kadencji reprezentował Okręg wyborczy Krosno. Mandat uzyskał w wyborach uzupełniających przeprowadzonych w 2008 r. Pozostawił żonę i dwoje dzieci. Miał 61 lat.
Stefan Melak, ps. Jan Ostrogski
działacz Solidarności. W drugim obiegu wydawał książki o tematyce katyńskiej. Z jego inspiracji, w 1991 r. w Charkowie i Miednoje ustawiono krzyże upamiętniające Polaków pomordowanych przez NKWD w 1940 r. W 1979, razem z ks. Wacławem Karłowiczem, kapelanem Powstania Warszawskiego, powołał do życia Konspiracyjny Komitet Katyński. W nocy, 31 lipca 1981r., Stefan Melak kierował słynną akcją ustawiania pierwszego w Polsce „Pomnika Katyńskiego”. W Dolince Katyńskiej warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego ustawiono wielki krzyż. Następnego dnia, krzyż został zdemontowany przez bezpiekę. Odzyskano go i ustawiono ponownie dopiero w wolnej Polsce. Za działalność opozycyjną wielokrotnie zatrzymywany i bity, w stanie wojennym internowany. Publikował m.in. w „Gazecie Polskiej” i „Naszym Dzienniku”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...