Odszedł człowiek dobry, zatroskany o drugiego człowieka, pełen optymizmu płynącego z wiary w Chrystusa - mówił ks. prof. Józef Kulisz, wspominając zmarłego tragicznie w Smoleńsku rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Rumianka. Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na warszawskich Bielanach przewodniczył w poniedziałek 12 kwietnia bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.
"Ks prof. Rumianek w uczonym podejściu do Pisma Świętego, w zgłębianiu i dzieleniu się tą wiedzą, widział spełnienie swojego kapłaństwa. Wielokrotnie mówił, że bycie kapłanem i naukowcem oraz rektorem służy przecież całej społeczności akademickiej" - podkreślił ks. prof. Kulisz. Dodał, że śp. rektorowi UKSW przyświecała myśl, by kierować uczelnią mając zawsze w pamięci postać Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - "w duchu jego mądrości, służby człowiekowi i jednoczenia ludzi".
Na koniec przypomniał, że w tych dniach wszystkich Polaków zjednoczyła śmierć elity kraju. - Ale czy za dwa, trzy tygodnie będzie nas dalej jednoczyła wartość życia? - zastanawiał się jezuita. Wyraził nadzieję, że "żywy organizm uczelni" będzie w dalszym ciągu jednoczyła pamięć jej tragicznie zmarłego rektora. Ks. prof. Rumianek miał bowiem zwyczaj zapraszać na wieczorne rozmowy do swojego domu wykładowców uczelni, a tematami spotkań i dyskusji były zawsze kwestie wiary i nauki.
"Odszedł człowiek dobry, zatroskany o drugiego człowieka, pełen optymizmu płynącego z wiary w Jezusa Chrystusa. Chcemy dziś podziękować za dar jego życia, jego wiary i kapłaństwa, którym służył" - zakończył ks. prof. Kulisz.
Ks. prof. Ryszard Rumianek urodził się w 1947 r. w Warszawie. W latach 1966-1972 studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w stolicy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.
Studiował na Akademii Teologii Katolickiej, a w latach 1974-77 na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie zdobył licencjat nauk biblijnych. W 1977 roku studiował w Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie, a następnie przez dwa lata na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat z teologii w 1979 r.
W 1995 roku zrobił habilitację w zakresie teologii biblijno-pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, rok później uzyskał tam tytuł docenta, a w 1998 roku nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego ATK.
Od 1 września 2005 r. był rektorem UKSW.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.