Do słusznej dumy z kraju, który broni godności życia i wspiera życie rodzinne, wezwał młodych Maltańczyków Benedykt XVI podczas spotkania z nimi w La Valletcie. Zachęcił ich również, aby nie lękali się, ale dawali świadectwo wierze i ufali miłości Bożej.
Z nuncjatury papież udał się do portu Kalkara, gdzie wsiadł na katamaran „San Pawl” (Święty Paweł), którym w towarzystwie grupy młodzieży popłynął przez Wielką Zatokę do Wielkiego Portu w La Valetcie. Wokół płynęli mieszkańcy Malty w swoich prywatnych łodziach. Papież pozdrawiał ich stojąc przy burcie statku.
Na nabrzeżu Ojca Świętego powitało radosne skandowanie: „Benedetto!”. Następnie głos zabrał ordynariusz diecezji Gozo, bp Mario Grech. Pozdrowił papieża po niemiecku, po czym po angielsku wskazał, że liczna obecność młodzieży na tym spotkaniu zobowiązuje Kościół do odpowiedzialności za nią. Byłoby źle, gdyby drążące w jej sercach pytania zostały źle zaadresowane. Dlatego dobrze, że przynieśli do papieża jako „nauczyciela dobrego” głęboko zakorzenione pytanie: „Co zrobić, aby osiągnąć życie wieczne?”.
Bp Grech zauważył, że wiar chrześcijańska nie jest już jak kiedyś „dziedziczona automatycznie z pokolenia na pokolenie”. Dziś trzeba wybrać Boga i pozwolić Mu wejść w swoje życie. Z niepokojem ordynariusz Gozo zauważył, że w swoich poszukiwaniach młodzi oddzielają etykę od religii. Przekonani o swojej samowystarczalności, nie zawsze rozumieją, że powinni wpuścić miłość do swego życia.
Po Ewangelii odczytanej po maltańsku czworo młodych ludzi przedstawiło papieżowi swoje świadectwa wiary i życia, opowiadając o sprawach, które ich nurtują.
W swoim przemówieniu papież nawiązał do nawrócenia św. Pawła na drodze do Damaszku, gdy spotkał Chrystusa. – Każde osobiste spotkanie z Jezusem jest przemożnym doświadczeniem miłości – wyjaśnił Benedykt XVI. Dlatego „przez resztę swego życia Paweł płonął gorącym pragnieniem niesienia wieści o tej miłości aż na krańce ziemi”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.