Do słusznej dumy z kraju, który broni godności życia i wspiera życie rodzinne, wezwał młodych Maltańczyków Benedykt XVI podczas spotkania z nimi w La Valletcie. Zachęcił ich również, aby nie lękali się, ale dawali świadectwo wierze i ufali miłości Bożej.
Ojciec Święty podkreślił, że „Bóg kocha każdego z nas tak głęboko i mocno, że nie możemy sobie nawet tego wyobrazić”, „zna nas do głębi, zna wszystkie nasze zdolności i wszystkie nasze braki”. – A ponieważ kocha nas tak bardzo, chce oczyścić nas z naszych błędów i umocnić nasze cnoty tak, abyśmy mogli mieć życie w obfitości – tłumaczył papież. Nie odrzuca nas, ale prosi, abyśmy się zmienili i stawali się doskonalsi.
- Bóg nikogo nie odrzuca. I Kościół nikogo nie odrzuca. A jednak w swej wielkiej miłości Bóg stawia przed nami wszystkimi wyzwanie do zmiany i do stawania się doskonalszymi – wskazał Ojciec Święty.
Wezwał młodych, by nie lękali się sprzeciwu wobec orędzia Ewangelii. – Kultura dzisiejsza, jak każda kultura, propaguje idee i wartości, które niekiedy pozostają w sprzeczności z tymi, którymi żył i które głosił nasz Pan Jezus Chrystus. Często są one przedstawiane z wielką siłą przekonywania, wzmacnianą przez środki przekazu i przez nacisk społeczny ze strony grup wrogich wierze chrześcijańskiej. Łatwo jest, gdy jesteśmy młodzi i podatni na wpływy, ulec wpływom naszych rówieśników, aby zaakceptować idee i wartości, o których wiemy, że nie są tymi, których Pan prawdziwie pragnie dla nas. Właśnie dlatego mówię wam: nie lękajcie się, ale cieszcie się z Jego miłości do was; ufajcie Mu, odpowiedzcie na Jego wezwanie, aby stawać się Jego uczniami oraz czerpcie pokarm i pomoc duchową z sakramentów Kościoła – prosił Benedykt XVI.
W modlitwie wiernych proszono za Benedykta XVI z okazji 83. rocznicy jego urodzin i 5. rocznicy wyboru na papieża, i za wszystkich biskupów, aby odważnie głosili Ewangelię słowem i przykładem życia.
Spotkanie z młodzieżą było ostatnim punktem podróży papieża na Maltę. Z portu w La Valetcie Ojciec Święty odjedzi na lotnisko, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnania.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.