Kontemplacja wielkich dzieł sztuki, w których wyraża się wiara, pomaga nam odkryć na nowo, co tak naprawdę liczy się w życiu.
Sztuka chrześcijańska pozwala nam bowiem zagłębić się w nas samych, a zarazem wynosi człowieka ponad niego, do Miłości, która nas stworzyła, do Miłosierdzia, które nas zbawia, do Nadziei, która nas czeka – mówił Papież na audiencji dla stowarzyszenia sponsorów Muzeów Watykańskich. Jego głównym zadaniem jest zabieganie o należytą renowację znajdujących się w Watykanie arcydzieł sztuki.
Franciszek zauważył, że członkowie tego stowarzyszenia idą śladem wielu ludzi, którzy na przestrzeni wieków zapisali się w historii Kościoła właśnie dzięki sztuce. Sponsorowali oni freski i sarkofagi w katakumbach, wielkie katedry romańskie i gotyckie, dzieła Michała Anioła, Raffaella, Berniniego czy Canovy – mówił Papież.
“Sztuka była i nadal pozostaje najlepszym sposobem, lepszym niż liczne słowa i idee, by dojść do wiary, bo dzieli z wiarą tę samą drogę: drogę piękna – powiedział Ojciec Święty. – Piękno sztuki korzystnie wpływa na życie i tworzy wspólnotę: jednoczy bowiem Boga, człowieka i stworzenie w jedną symfonię; łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; przyciąga do jednego miejsca i skupia w jednym punkcie spojrzenia różnych ludzi i odległych narodów.”
Franciszek zwrócił też uwagę na szczególną rolę sztuki w naszym niespokojnym świecie, tak bardzo rozdartym i oszpeconym przez egoizm i logikę władzy. „Dziś, może jeszcze bardziej niż w przeszłości, jest ona powszechną potrzebą, stanowi bowiem źródło harmonii i pokoju” – dodał Papież.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.