Msza pogrzebowa w intencji zmarłego w poniedziałek w wieku 94 lat słynnego francuskiego piosenkarza ormiańskiego pochodzenia Charlesa Aznavoura została odprawiona w sobotę w katedrze ormiańskiej Saint-Jean-Baptiste, niedaleko Pól Elizejskich w Paryżu.
Dziennikarze nie mogli podejść do budynku katedry; ceremonia miała charakter prywatny, odbyła się w kręgu najbliższych krewnych i znajomych piosenkarza.
Kondukt żałobny uda się następnie na cmentarz w Montfort-l'Amaury, na zachód od Paryża, gdzie Aznavour zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu wraz z rodzicami i synem Patrickiem, który zmarł w wieku 25 lat.
W Armenii sobota została ogłoszona przez władze dniem żałoby narodowej. Flagi zostały opuszczone do połowy masztów, a w kościołach odprawiane są nabożeństwa ku pamięci zmarłego artysty.
Dzień wcześniej w Paryżu odbyły się uroczystości pożegnania Aznavoura. Hołd wielkiej gwieździe piosenki oddali m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Armenii Nikol Paszynian. Przed Pałacem Inwalidów w centrum Paryża, gdzie odbyły się uroczystości, zebrało się ok. 2000 osób.
Ceremonia pożegnalna była transmitowana przez kilka stacji telewizyjnych we Francji, a także w stolicy Armenii Erywaniu na ogromnym telebimie, ustawionym w centrum miasta. Tam obserwował ją m.in. prezydent Armenii Armen Sarkisjan.
Aznavour, a właściwie Szahnur Warenag Aznawurian, urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu w rodzinie ormiańskich imigrantów. Wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. Napisał ponad tysiąc utworów, a jego albumy sprzedały się - według różnych szacunków - w 150-200 mln egzemplarzy. W przeprowadzonej w 1999 roku internetowej ankiecie amerykańskiej telewizji CNN i tygodnika "Time" Aznavour został uznany za największego estradowego artystę XX wieku.
Aznavour był również aktorem filmowym; zagrał w około 80 filmach, w tym m.in. w "Strzelajcie do pianisty!" Francois Truffauta (1960 r.). W 2017 roku gwiazda z jego nazwiskiem umieszczona została w słynnej hollywoodzkiej Alei Sław. Zmarł w nocy z 30 września na 1 października w wieku 94 lat w swoim domu w Prowansji.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.