Transmisje Mszy św. i adoracja z Niepokalanowa, własne produkcje i program Matki Angeliki znajdują się aktualnie w ramówce EWTN Polska. W ubiegłym tygodniu zaczął nadawanie polski oddział największej katolickiej globalnej sieci telewizyjnej EWTN.
20 października poświęcono studio EWTN Polska we Wrocławiu. Telewizja Wiekuistego Słowa nad Wisłą zainaugurowała swoją działalność dzień wcześniej - 19 października, we wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przeprowadziła pierwszą transmisję mszy św. z kaplicy św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie.
„Wystartowaliśmy tak, jak nakazuje tradycja EWTN - skromnie. Zwykle, gdy rodzi się coś Bożego, to nie jest to nadmuchane, ale skromne” - mówi ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor polskiego oddziału EWTN.
20 października do Wrocławia przyjechali reprezentanci EWTN z całego świata - m.in. szef sieci Michael Warsaw z USA, goście z Czech, Chorwacji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. „To wspaniały dzień dla Kościoła w Polsce i całej rodziny EWTN na całym świecie. Wierzę, że św. Maksymilian Kolbe i Matka Angelika patrzą na nas z nieba i się uśmiechają” - mówił Michael Warsaw, prezes Zarządu i dyrektor wykonawczy EWTN podczas inauguracji.
Eucharystii inaugurującej działalność stacji przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, a homilię wygłosił dyrektor EWTN Polska ks. Piotr Wiśniowski. Nowe studio we Wrocławiu poświęcił abp Marian Gołębiewski, arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej.
„Weszliśmy w rodzinę, która ma globalne aspiracje - mówi ks. Wiśniowski i przypomina, że globalna sieć EWTN ma ponad 220 mln widzów na całym świecie. - Telewizja Wiekuistego Słowa to globalne dzieło Matki Angeliki słuchającej Ducha Świętego. Mamy pomysły ewangelizacyjne na cały świat. Chcemy wspierać Ojca Świętego i cały Kościół, żeby dzieło ewangelizacji dotarło do najdalszych zakątków świata” - dodaje i przypomina, że głównymi filarami EWTN są kerygmat, ewangelizacja, katecheza i dobry komentarz biblijny.
EWTN Polska ma w tej chwili niespełna 3-godzinną ramówkę, która systematycznie ma być poszerzana.
Krzysztof Kunert, dyrektor programowy wskazuje na trzy filary programu EWTN Polska. Pierwszym są transmisje - codziennie o godz. 7.00 transmitowana jest Msza św. z kaplicy św. Maksymiliana Kolbego, a ponadto dostępny jest całodobowy streaming z adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój, które zostało zainaugurowane 1 września w Niepokalanowie.
Trwają testy sygnału, aby o godz. 15.00 codziennie transmitować Koronkę do Bożego Miłosierdzia z kaplicy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Drugi filar stanowią własne produkcje EWTN Polska. Obecnie o godz. 9.00 można zobaczyć program „Jacek Pulikowski zaprasza” - znanego rekolekcjonisty specjalizującego się w tematyce małżeńskiej i rodzinnej. W tym cyklu niebawem mają się pojawić programy ks. Dominika Chmielewskiego SDB, ks. prof. Mariusza Rosika czy bp. Andrzeja Siemieniewskiego.
Trzeci filar stanowią produkcje z centrali EWTN. W tej chwili na antenie o godz. 8.00 można zobaczyć program Matki Angeliki Live Classics. Niebawem pojawi się program z udziałem abp. Fultona Sheena oraz amerykański program kulinarny.
Poranne pasmo jest powtarzane wieczorem - o godz. 19.00 „Matka Angelika Live Classics”, o godz. 20.00 - „Jacek Pulikowski zaprasza”, a o godz. 20.30 rozpoczyna się adoracja live z Niepokalanowa.
Krzysztof Kunert zapowiada, że w niedługiej przyszłości pojawią bieżące informacje ze Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem EWTN Watykan oraz newsy, reportaże i filmy dokumentalne z Ziemi Świętej. EWTN Polska podpisała właśnie umowę z Christian Media Center, czyli oddziałem brazylijskiej katolickiej telewizji współpracującej z franciszkanami w Ziemi Świętej.
Obecnie program EWTN Polska dostępny jest w Internecie. Docelowo stację będzie można oglądać w telewizjach kablowych oraz na platformach cyfrowych.
EWTN Polska tworzy kilkanaście osób. „Jesteśmy grupą bardzo skromną, ale bardzo żywą, ochoczą i pełną ducha” - podkreśla ks. Wiśniowski i dodaje, że telewizja nie emituje reklam i nie korzysta z żadnych rządowych grantów, ale utrzymuje się z tzw. wdowiego grosza od prywatnych ofiarodawców. Fundusze na uruchomienie EWTN Polska wyłożyła dyrekcja sieci z USA.
EWTN Polska to kolejne dzieło wrocławskiej fundacji Vide et Crede, która ewangelizuje obrazem m.in. przez sieć wielkoformatowych billboardów czy organizację Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów, który właśnie trwa we Wrocławiu.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.