"Zarówno biblioteka, jak i archiwum przechowują skarby, które są światłem dla pamięci Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości."
Biblioteka Watykańska i Archiwum porażają pięknem przechowywanych tu skarbów, zarówno chrześcijańskich, jak i humanistycznych – zauważa abp José Tolentino. To właśnie ten portugalski teolog i poeta stoi od niedawna na czele tych papieskich instytucji. Z Radiem Watykańskim podzielił się wrażeniami z pierwszego spotkania z bogatymi zasobami biblioteki i archiwum.
Przypomina on, że papieżom od samego początku zależało na zachowaniu nie tylko pamięci Kościoła, ale również skarbów ludzkości. Zapoznając się z tymi zasobami, odkrywamy głębokie pragnienie poznania człowieka, w myśl zasady, że interesuje nas wszystko, co ludzkie – powiedział abp Tolentino
“Zarówno biblioteka, jak i archiwum przechowują skarby, które są światłem dla pamięci Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości. Tu można poczuć piękno historii ludzkości – powiedział abp Tolentino. – Nieraz, kiedy myślimy o ludzkości, ogarnia nas pesymizm. Gdy jednak odwiedzamy Bibliotekę Watykańską, zaczynamy rozumieć, kim jest człowiek, kim jest chrześcijanin, jak wielka jest historia Kościoła na przestrzeni wieków. Widzimy bowiem poszukiwanie zbawienia i prawdy. Jest w ludzkości dobro i tchnienie piękna, które naprawdę nas zbawia. Osobiście mogłem już zobaczyć z bliska niektóre przechowywane tu skarby, przede wszystkim jeden z najstarszych rękopisów Nowego Testamentu, Ewangelie Łukasza i Jana. Oglądałem to z wielką czcią, bo przywodzi to na myśl trud i wiarę najwcześniejszych pokoleń chrześcijaństwa, którym zależało na przekazaniu w przyszłość swej wiary, głębokiego znaczenia historii, w której sami uczestniczyli.”
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.