"Zarówno biblioteka, jak i archiwum przechowują skarby, które są światłem dla pamięci Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości."
Biblioteka Watykańska i Archiwum porażają pięknem przechowywanych tu skarbów, zarówno chrześcijańskich, jak i humanistycznych – zauważa abp José Tolentino. To właśnie ten portugalski teolog i poeta stoi od niedawna na czele tych papieskich instytucji. Z Radiem Watykańskim podzielił się wrażeniami z pierwszego spotkania z bogatymi zasobami biblioteki i archiwum.
Przypomina on, że papieżom od samego początku zależało na zachowaniu nie tylko pamięci Kościoła, ale również skarbów ludzkości. Zapoznając się z tymi zasobami, odkrywamy głębokie pragnienie poznania człowieka, w myśl zasady, że interesuje nas wszystko, co ludzkie – powiedział abp Tolentino
“Zarówno biblioteka, jak i archiwum przechowują skarby, które są światłem dla pamięci Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości. Tu można poczuć piękno historii ludzkości – powiedział abp Tolentino. – Nieraz, kiedy myślimy o ludzkości, ogarnia nas pesymizm. Gdy jednak odwiedzamy Bibliotekę Watykańską, zaczynamy rozumieć, kim jest człowiek, kim jest chrześcijanin, jak wielka jest historia Kościoła na przestrzeni wieków. Widzimy bowiem poszukiwanie zbawienia i prawdy. Jest w ludzkości dobro i tchnienie piękna, które naprawdę nas zbawia. Osobiście mogłem już zobaczyć z bliska niektóre przechowywane tu skarby, przede wszystkim jeden z najstarszych rękopisów Nowego Testamentu, Ewangelie Łukasza i Jana. Oglądałem to z wielką czcią, bo przywodzi to na myśl trud i wiarę najwcześniejszych pokoleń chrześcijaństwa, którym zależało na przekazaniu w przyszłość swej wiary, głębokiego znaczenia historii, w której sami uczestniczyli.”
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.