Kampania promująca eutanazję we wspomnienie zmarłych

W okresie wspominania zmarłych Centrum Inicjatyw Bezwyznaniowych (Le Centre d'Action Laïque - CAL) w belgijskiej prowincji Brabancji Walońskiej rozpoczęło kampanię zachęcającą do wczesnego deklarowania "chęci zakończenia życia", to jest wyrażania woli eutanazji i odmowy terapii.

Kampania jest prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Prawa do Godnego Umierania (l'Association pour le Droit de Mourir dans la Dignité - ADMD), które promuje praktykę eutanazji i jest dofinansowywane przez władze regionalne. Eutanazja jest reklamowana jako "dobra śmierć", zaś materiały promocyjne zawierają porady nt. wypełniania i rejestracji wniosków o eutanazję i odmowę terapii, oferując przy tym pomoc fachowców.

Promowana deklaracja woli eutanazji rozpoczyna się od słów: "W przypadku niezdolności do wyrażania swojej woli nie życzę sobie działań zmierzających do przedłużenia życia, ale po prostu leczenia zapewniającego komfort". Dokument w dalszej kolejności zestawia ze sobą terapię uporczywą i świadczenia pielęgnacyjne, dając do zrozumienia, że chodzi o to samo. Takie sformułowania otwierają drogę do szerokiej interpretacji, tak iż zwykła opieka pielęgnacyjna, np. karmienie, może zostać uznana za terapię uporczywą, podczas gdy terapię uporczywą stanowią działania o charakterze medycznym. W istocie zaniechanie opieki pielęgnacyjnej może prowadzić do śmierci nie tylko osób chorych, ale zdrowych, np niemowląt i dzieci. Dodatkowo określenie "niezdolności do wyrażania swojej woli" może nastręczać trudności, gdyż dotyczy wielu chorych, np. w śpiączce, z demencją, z problemami natury psychicznej itd.

Można powątpiewać, czy celem kampanii jest istotnie promocja godnej śmierci, skoro nie ma w niej żadnych informacji o opiece paliatywnej. Zachodzi też obawa, czy w dobie masowego gromadzenia danych osobowych, w tym medycznych, takie działania nie obrócą się przeciwko pacjentowi, przyczyniając się do wywierania presji w celu minimalizowania przyszłych nakładów finansowych na służbę zdrowia i leczenie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nika
  31.10.2018 16:31
  kampania zachęcająca do wczesnego deklarowania "chęci zakończenia życia"?? najlepiej zaraz po urodzeniu.... Panie Boże, czy ludzie wymyślający takie kampanie sami tak bardzo nie chcą żyć, czy chcą zostać sami na tej ziemi, kiedy już innych poddadzą eutanazji? czy mają dzieci, innych bliskich? czy naprawdę tak bardzo są przeciwni Temu, który jest Miłośnikiem Życia?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  6°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »