Blisko 10 tysięcy osób udaremniło w sobotę przemarsz neonazistów ulicami Berlina, blokując spontanicznie trasę demonstracji skrajnej prawicy. Dopiero wieczorem doszło do starć lewaków z policją.
Neonaziści mieli przejść przed południem ulicami dzielnicy Prenzlauer Berg we wschodniej części miasta, na co otrzymali pozwolenie władz. Władze spodziewały się, że w przemarszu weźmie udział nawet do 3 tys. osób, jednak na demonstracji zjawiło się około 600 neonazistów.
Pochód zablokowali jednak uczestnicy antyfaszystowskiej demonstracji, którzy siadali na planowanej trasie. Policja początkowo usuwała blokady, jednak po kilku godzinach neonaziści zmuszeni byli zawrócić.
W jednej z blokad wziął udział 66-letni wiceprzewodniczący niemieckiego Bundestagu, socjaldemokrata Wolfgang Thierse, którego policjanci również usunęli z ulicy, tak jak pozostałych demonstrujących przeciwko skrajnej prawicy.
Neonaziści usiłowali przenieść swój pochód do innych części miasta. Na bulwarze Kurfuerstendamm policja zatrzymała około 250 z nich.
Także w wielu innych miastach Niemiec doszło w sobotę do wielotysięcznych demonstracji antyfaszystowskich. O zajściach poinformowała policja w Zwickau w Saksonii.
W Berlinie dopiero wieczorem wybuchły starcia w dzielnicy Kreuzberg pomiędzy uczestnikami demonstracji skrajnej lewicy a policją. W kierunku funkcjonariuszy posypały się kamienie, butelki i zapalone przedmioty.
1 maja w stolicy Niemiec regularnie dochodzi do zamieszek. W tym roku władze zmobilizowały 7 tys. policjantów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.