Reklama

Człowiek, wiara, kultura

„W poszukiwaniu prawdy. Chrześcijańska Europa – między wiarą a polityką” - to tematyka III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „ Człowiek-wiara-kultura”, która odbędzie się w Częstochowie dniach 4-6 maja. Konferencja towarzyszy XX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Reklama

Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy konferencji pragną nawiązać do nauczania Jana Pawła II. - W latach 2009-2011 mija 20 lat od ważnych dla Starego Kontynentu wydarzeń politycznych takich jak: koniec ery komunizmu w Polsce, upadek muru berlińskiego, rozpad ZSRR. W październiku 2009 roku Polacy przeżywali 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, polskiego kapłana, który został zamordowany za bezkompromisowe głoszenie prawdy o zniewoleniu człowieka przez system wrogi wartościom chrześcijańskim, zaś w maju 2011 roku minie 30 lat od zamachu na Jana Pawła II. Te rocznice przypominają o powiązaniu wiary z polityką - czytamy w programie konferencji.

Tegoroczna konferencja z cyklu „Człowiek, wiara, kultura” skierowana jest do historyków, teologów, politologów oraz wszystkich, którym bliskie są rozmaite drogi europejskich poszukiwań prawdy. - Chcemy zastanowić się nad przestrzeniami dialogu wiary i polityki, kwestiami ekumenicznymi, zagadnieniem heroizmu człowieka wiary w konfrontacji z polityką oraz fundamentalizmu religijnego i jego skutków politycznych. Interesować nas będzie również polityczność religii i religijność polityki, problemy totalitaryzmu, nacjonalizmu, a także ideologii hegemonicznych. Mamy też zamiar podjąć dyskusję nad rolą sztuki i artysty w poszukiwaniu źródeł poznania prawd wiary, a w końcu nad uwikłaniem sztuki w politykę - podkreśla jeden z organizatorów konferencji, ks. dr Jarosław Grabowski.

Uczestnicy konferencji obradować będą w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji częstochowskiej i w Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Przez trzy dni konferencji prelegenci z różnych ośrodków naukowych w Polsce i w Europie, m.in. z KUL, Instytutu Biblijno-Teologicznego św. Andrzeja w Moskwie), Uniwersytetu w Erfurcie będą się zastanawiać nad takimi zagadnieniami jak teologia i duchowość europejska, teologia kard. Josepha Ratzingera i Benedykta XVI, religia i system polityczny, chrześcijaństwo w Rosji a władza, chrześcijanin i doświadczenie totalitaryzmu czy dialog wiary z polityką.

Częstochowa była zawsze miejscem, gdzie ludzie polityki dawali świadectwo wiary i tą przestrzenią, gdzie człowiek wierzący, niezależnie od wiodącej ideologii państwowej, mógł czuć się wolny. - Mamy nadzieję, że spotkanie w „duchowej stolicy Polski”, potwierdzi raz jeszcze wyjątkową rolę, jaką nasze miasto odegrało w koegzystencji wiary i polityki - dodają dr Urszula Cierniak i dr Anna Szyndler z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Organizatorami konferencji są Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytut Teologiczny w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama