Ponad 200 tys. osób na marszu w Warszawie

- Według wstępnych szacunków Policji w marszu w Warszawie bierze udział obecnie ponad 200 tys. osób - napisał w niedzielę na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński. Polacy odpowiedzieli na apel prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił.

W marszu przeszli przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister SWiA Joachim Brudziński, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na marsz składają się formalnie dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Druga - znacznie liczniejsza grupa - wyruszyła z około 20. minutowym opóźnieniem. Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, jakby Marsz Niepodległości wydzielił się jako osobny pochód. Z komunikatu MSWiA wynika jednak, że przerwa wynikała z konieczności utworzenia bufora bezpieczeństwa. Prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz inne osoby ochraniane przez Służbę Ochrony Państwa, a uczestniczce w niedzielnym Biało-Czerwonym Marszu, przebywają w tzw. buforze bezpieczeństwa. Za nimi idą wojskowi, za nimi rodziny z dziećmi. Dopiero później wyruszyła reszta maszerujących. 

Na czele drugiej części pochodu szli przedstawiciele organizatorów Marszu Niepodległości. W marszu pojawiły się grupy wykrzykujące hasła w rodzaju "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" - skoncentrowane wokół grup niosących oprócz flag narodowych również zielone sztandary ONRu, jednak zdecydowana większość demonstracji przeszła spokojnie, śpiewając pieśni patriotyczne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »