Słowa te skierował Bóg do Mojżesza. Później wskazanie to, w swoim liście, powtórzył Piotr Apostoł.
Jak jednak osiągnąć świętość? Jak być, stać się świętym? Odpowiedź to pytanie postanowił znaleźć inny Piotr, a konkretnie Peter. Peter Kreeft – współczesny wykładowca i doktor filozofii, autor wielu religijnych książek. Kilkanaście z nich ukazało się po polsku.
Najnowsza, wydana przez PROMIC, nosi tytuł „Jak być świętym? Pierwsze kroki ku świętości” i zawiera niezliczona ilość rad, refleksji, tricków i wątków, o które zahacza autor. Pisze jednak z pasją, werwą i humorem, a także bardzo konkretnie (krótko i na temat), bo jak sam twierdzi: „krótkie teksty mają największą moc oddziaływania, podobnie jak chude mięso jest najbardziej pożywne”.
Tym, co zaintrygowało mnie w trakcie lektury najbardziej, była koncepcja „sakramentu chwili obecnej”. Kreeft wielokrotnie wraca do tej idei, cytując przy okazji przemyślenia innych myślicieli chrześcijańskich.
„Sakrament chwili obecnej” to swoisty nawyk dostrzegania Boga we wszystkim, co nas otacza. To modlitwa nieustanna i świadomość, że „Bóg jest bliżej nas niż my sami siebie” – jak przeczuwał św. Augustyn.
„Świat jest odbiciem nieskończonego piękna, ale nikt tego nie dostrzega” – ubolewał angielski poeta metafizyczny Thomas Traherne. A przecież tylko w Bogu, i dzięki Bogu osiągnąć można „nadzwyczajne ukojenie, ‘pokój, którego świat dać nie może’”.
Uspokajać, uszczęśliwiać i przede wszystkim uświęcać może nas przyroda. Pomagają też zwierzęta („po to właśnie Bóg wymyślił koty i psy – aby nauczyć nas, jak wygląda wiara, nadzieja i miłość. Co widzimy w tym spojrzeniu? Zero oskarżeń. Zero kombinowania. Zero wątpliwości. Zero opinii. Zero troski o jutro. Po prosty miłość” – zapewnia Peter Kreeft, a w innym miejscu dodaje, że „sakrament chwili obecnej” „sprzeciwia się zarówno obsesyjnemu trzymaniu się przeszłości, jak to czynią tradycjonaliści, jak i obsesyjnemu wybieganiu w przyszłość, co czynią progresywiści”).
Każdy grzechoman i ja-holik (określenia Kreefta) powinien tę książkę przeczytać!
*
W naszym konkursie publikację „Jak być świętym? Pierwsze kroki ku świętości” wygrała Pani Karolina. Gratulujemy, książkę prześlemy pocztą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.