Po Koronę Jezior Ziemi

Kolejna, trzecia z cyklu wypraw projektu Korona Jezior Ziemi pod hasłem "Podwodni konkwistadorzy" wyruszy 10 maja. Wyprawy te zakładają nurkowanie w najwyżej położonych na Ziemi jeziorach, na każdym z 7 kontynentów. Tym razem nurkowie pojadą do Meksyku.

Kierownik wyprawy alpinista, instruktor nurkowania Kamil Iwankiewicz powiedział, że po ustanowieniu przez ekipę nowego rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim w południowoamerykańskim wulkanie Licancabur znajdującym się na wysokości 5 tys. 916 metrów n.p.m. i pionierskim nurkowaniu w alpejskim jeziorze Matscherjochsee na wysokości 3 tys. 185 m.n.p.m., śmiałkowie wyruszają teraz do Meksyku.

"Przenosimy się w góry Sierra Nevada, żeby zmierzyć się z najwyżej usytuowanymi jeziorami Ameryki Północnej - Jeziorem Słońca i Jeziorem Księżyca. Te 2 akweny leżą na wysokości 4 tys. 200 metrów n.p.m. w jednym z najbardziej sejsmicznych miejsc na świecie" - powiedział Iwankiewicz.

Podkreślił, że dla Azteków wody tych jezior stanowiły świętość, o czym świadczą liczne ślady pozostawione w pobliżu jezior i pod powierzchnią wody. Ale ze względu na dużą wysokość, jak również sejsmiczność terenu prace archeologiczne są mocno utrudnione.

Iwankiewicz zaznaczył, że próby nurkowania w Jeziorze Słońca podjął się już w latach 80. XX wieku znany podróżnik, badacz mórz Jacques-Yves Cousteau, jednak miał z tym duże problemy. Takie informacje przekazał olsztyńskim podróżnikom polski dziennikarz, fotograf i etnolog mieszkający na stałe w Meksyku Jerzy Suchocki.

Wyprawa to również kontynuacja eksperymentów medycznych, które śmiałkowie wykonują we współpracy z wydziałem medycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Te pionierskie badania z zakresu fizjologii nurkowej mają na celu lepsze poznanie organizmu ludzkiego przebywającego w ekstremalnych warunkach" - podkreślił Iwankiewicz.

W skład członków ekspedycji wchodzą: Kamil Iwankiewicz - adiunkt Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie, alpinista, instruktor nurkowania, rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim, Krzysztof Iwankiewicz - doktorant na Wydziale Techniki Morskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, instruktor nurkowania oraz Łukasz Gaweł - zawodowy przewodnik nurkowy, uczestnik i organizator wielu ekspedycji nurkowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »