„Żyć razem” – to wspólny tytuł spotkań na temat Europy, które organizowane są z okazji 60. rocznicy Deklaracji Roberta Schumana z 9 maja 1950, uznawanej za europejski akt założycielski. Organizatorami spotkań i modlitw w intencji Starego Kontynentu są wspólnoty chrześcijańskie we Francji.
Od 7 do 9 maja w katedrach w Verdun i Metzu odbywały się konferencje i modlitwy o pokój i jedność Europy i świata. Spotkania dotyczyły warunków współistnienia na naszym kontynencie oraz utrzymania długotrwałego pokoju, rozwoju i wzajemnej pomocy. Organizatorzy podkreślili, że współczesna współpraca europejska nie może ograniczać się tylko do sfery ekonomicznej, prawnej, administracyjnej, politycznej czy finansowej, ale powinna mieć również wymiar kulturalny, artystyczny, duchowy i religijny. Omówiono też sposoby dotarcia do młodego pokolenia, by przypomnieć mu historię i pozwolić lepiej zrozumieć problemy i wyzwania przyszłości.
Także w Paryżu monastyczna Wspólnota Jerozolimska zorganizowała 9 maja Dzień Europy. Bogaty program objął Eucharystię pod przewodnictwem arcybiskupa Clermont, Hyppolyte’a Simona, oraz dyskusję panelową na temat „Europa: korzenie i obietnice”. Zorganizowano też koncert organowy oraz prezentację oratorium skomponowanego przez dominikańskiego brata Andre Gouzesa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.