Komisja wspólna rządu i episkopatu m.in. o ochronie życia człowieka

Współpraca państwa i Kościoła w zakresie ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, zagadnienia wyboru przedmiotu religii lub etyki oraz ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi były głównymi tematami wtorkowych obrad komisji wspólnej rządu i episkopatu.

W przekazanym PAP komunikacie przez biuro prasowe KEP, jego autorzy poinformowali, że podczas obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski poruszono m.in. kwestię współpracy państwa i Kościoła w zakresie ochrony danych osobowych w związku z przyjętym 13 marca przez Konferencję Episkopatu Polski dekretem ogólnym w sprawie ochrony danych osobowych w Kościele katolickim. Dekret miał na celu uaktualnienie i dostosowanie dotychczas istniejących w Kościele zasad ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych do RODO, ustanowił również instytucję Kościelnego Inspektora Ochrony Danych.

W trakcie posiedzenia poruszone zostały również zagadnienia dotyczące edukacji, w tym kwestie dotyczące wyboru przedmiotu religii lub etyki. "Uczestnicy dyskutowali też o sprawach ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Zajmowali się również kwestią ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi w Kościele i społeczeństwie" - czytamy w komunikacie po obradach.

Obrady odbyły się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Pracom komisji współprzewodniczyli: ze strony rządowej minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, a ze strony kościelnej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski powstała po II wojnie światowej. W latach 1949-1956 nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów rządu z episkopatem dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków państwa z Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się na przemian w budynku Sekretariatu Episkopatu Polski i w siedzibach rządowych lub ministerialnych. Obecnie współprzewodniczącym komisji ze strony rządowej jest Joachim Brudziński, a ze strony kościelnej abp Sławoj Leszek Głódź. (

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
17°C Sobota
noc
16°C Sobota
rano
19°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
wiecej »