Tutaj spocznie bp Tadeusz Pieronek

W kościele Świętych Piotra i Pawła trwają ostatnie przygotowania do pogrzebu bp. Pieronka. Hierarcha spocznie w kaplicy Michała Archanioła.

Trumna z ciałem bp. Tadeusza została rano przewieziona z katedry na Wawelu do kościoła Świętych Piotra i Pawła, gdzie o 16.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II byłego rektora uczelni pożegna jego następca ks. prof. Wojciech Zyzak.

W świątyni od rana gromadzą się krakowianie, by oddać hołd zmarłemu biskupowi i pomodlić się przy jego trumnie.

Ciało bp. Pieronka zostanie złożone w kościelnej krypcie grobowej w kaplicy św. Michała Archanioła, która znajduje się w prawej nawie kościoła. W kaplicy umieszczony jest ołtarz barokowy z XVIII w., przedstawiający obraz Michała Archanioła zwyciężającego smoka.

W 2006 r. został tam pochowany krakowski biskup pomocniczy Stanisław Smoleński. Jest tam też trumna, w której spoczywają anonimowe ludzkie kości.

Udział w pogrzebie bp. Pieronka zapowiedzieli goście z kraju i zagranicy, przedstawiciele KEP, duchowni i politycy różnych opcji, m.in. Hanna Suchocka, Grzegorz Schetyna, Bronisław Komorowski z żoną, wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz czy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obecni będą rektor i prorektorzy UPJPII, Kolegium Rektorów Krakowa, profesorowie UPJPII i innych uczelni kościelnych. Zmarłego biskupa pożegnają też jego krewni i przyjaciele.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Maryja!
  03.01.2019 17:20
  Nie rozumiem jak można przypisywać bp. Tadeuszowi przywiązanie do partii politycznej. Kto czytał wikicytaty ten wie, że bp był sprawiedliwy i nie dzielił społeczeństwa wierzących na lepszych i gorszych tylko starał się być obiektywny. Czym innym jest zaangażowanie polityczne, a czym innym popieranie standardów innych od stereotypów.
 • Maryja!
  03.01.2019 18:21
  Możliwe, że gdyby słuchać więcej hierarchów to nie byłoby całego sporu o reformę sadownictwa czy Smoleńsk. Nawet gruba kreska byłaby rownoscia szans bardziej niż brakiem dekomunizacji. Gdybym był prezydentem zarzadzilbym referendum w sprawie reformy sądownictwa, Konstytucji, aborcji, pochówku pary prezydenckiej, dekomunizacji. PiS ma rację co do potrzeby uczciwości w przestrzeni publicznej, ale powinno się ono odbywać bardziej pragmatycznie, bez emocji. Rozumiem doskonale co to znaczy, bo sam unosze się kiedy myślę o falszywosci i klamstwach opozycji. Odpowiedź emocjonalna powoduje jednak narastanie nastrojów wrogości. Ważne żeby wspólnota była skupiona wokół realizacji interesu narodowego i racji stanu definiowanej przez naród, a nie przez polityków. Demokracja wymaga jedności narodowej żeby możliwy był konsensus. PO jest partią sprzeciwu wobec PiS, który nie zastanawia się nad dobrem wspólnym tylko nad jednostronna definicją celów i interesów. Możliwe że Polacy lepiej postrzegają narody niż nakazuje interes partyjny. Nie warto zamykać się w swoich przekonaniach, ponieważ może to prowadzić do myślenia o własnej nieomylnosci. Chciałbym, żeby porozumienie narodowe było możliwe. Jednak bez otwarcia się na wspólnotę i modlitwę ludzie pozostają zamknięci i szukają sporów. Struktura gospodarki nie pozwala na jedność przynajmniej pozornie. Gdyby jednak odwołać się do referendum Polacy mogliby powiedzieć coś innego. Ważne jest żeby poszukiwać dialogu np. w przypadku dostosowania systemu politycznego do systemu Szwajcarii czy koabitacji francuskiej. Nie musimy zamykać systemu politycznego. Można dokonywać skutecznych reform, rządów przez referenda itp. Biskup jest przykładem dialogu ewangelicznego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »