"Czy coś się w Polsce zmieni?"

Czy coś się w Polsce zmieni? Słuchamy Jezusa, otwieramy się na Jego słowa i jednocześnie uważamy, że nic nie ma prawa się zmienić? Jesteśmy tak beznadziejni? Jesteśmy tak spętani złem? – pytał abp Grzegorz Ryś podczas liturgii żałobnej w intencji śp. Pawła Adamowicza.

Z inicjatywy metropolity łódzkiego w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi odprawiona została Msza święta żałobna o spokój duszy tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska oraz o zdecydowane porzucenie przemocy w życiu publicznym.

W homilii abp Ryś, odnosząc się do niedzielnych i poniedziałkowych tragicznych wydarzeń, powiedział, że dzisiaj wszyscy możemy być przybici myśląc o tym, do czego człowiek jest zdolny. - Dzisiaj wszyscy możemy być przerażeni tym, czego człowiek może się dopuszczać i kiedy przychodzimy z przygnębieniem i smutną refleksją to Bóg, ku naszemu zdumieniu, otwiera nam oczy na naszą godność - podkreślił.

- Pan Bóg nam mówi: wierzę w was. Stworzyłem was tak, że dobro jest w zasięgu waszej ręki, że możecie być nie tylko moim obrazem, ale możecie się do mnie upodabniać, możecie się stawać jak ja. Wierzę w was. Wiem, że nie jesteście aniołami - mówił arcybiskup.

- Macie w sobie taką wiarę jaka Bóg ma co do was? Wygląda na to, że dzisiaj w Polsce nikt tej wiary nie ma! Słucham od wczoraj odpowiedzi na pytanie: czy coś się w Polsce zmieni? Odpowiedzi padają dwie: nic się nie zmieni, albo zmieni się na trzy dni! Wszystko jedno, kto te odpowiedzi formułuje. Słuchamy Jezusa, otwieramy się na Jego słowa i jednocześnie uważamy, że nic nie ma prawa się zmienić? Jesteśmy tak beznadziejni? Jesteśmy tak spętani złem? To jest nie do przekroczenia? To jest nie do zmiany? – pytał kaznodzieja.

Metropolita łódzki podkreślił: „Znając naszą zdolność do grzechu. Bóg ma w sobie wiarę, że człowiek jest większy od zła. Człowiek nie musi być spętany. Człowiek nie musi mieć przekonania, że ze zła się nie wyrwie, że nic tu nie ma do zmiany, a jeśli to na moment. Nie, nie na moment! Jest życie nowe, które – jest jak mówimy - jest wieczne". - Ostatecznie Jezusa interesuje taka zmiana w naszym życiu, zmiana na zawsze – zakończył hierarcha.

Archidiecezja Łódzka Abp Ryś: Jezusa interesuje nasza zmiana na zawsze | Msza Św. w intencji Prezydenta Adamowicza

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię arcybiskup podziękował wszystkim obecnym za przybycie i wspólną modlitwę.

Liturgię wraz z metropolitą łódzkim koncelebrowali arcybiskup senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak oraz księża diecezjalni i zakonni. W świątyni obecni byli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kmk
  16.01.2019 20:31
  A może ogłosić "santo subito" Adamowicza. Poprawność zaczyna być męcząca. Rozumiem koledzy z PO, ale portale katolickie zaczynają się prześcigać w chwaleniu zmarłego, którego decyzje i poglądy były dalekie od katolickiech. To zaczyna być niesmaczne.
 • zapytam
  16.01.2019 21:17
  Może powinien się zmienić rząd i partia PIS ?
 • tomaszl
  16.01.2019 22:46
  Widzę że polskie piekiełko już ruszyło. Już na katolickim portalu w komentarzach zapewne katolików neguje się władzę biskupa. Już rzuca sie niesprawdzone oskarżenia w kierunku zmarłego. Już i tutaj neguje się obowiązującą w cywilizacji europejskiej zasadę niewinności, gdy nie ma prawomocnych wyroków sądowych.
 • Skalman
  21.01.2019 07:01
  Tomasz, to była homilia biskupa. W homilii biskup nie realizuje swojej władzy. Głosi słowo. I albo je głosi mądrze albo nie. Jak nie, to mam prawo się nie zgadzać. I tym razem się nie zgadzam. Pytanie czy coś w Polsce się zmieni jest infantylne. Nie zmieni na razie bo nie może. Niech popatrzmy na pierwszą ławkę. Ludzie którzy śmieją się z Kościoła. Czy o nich mówi, "słuchamy Jezusa"? Czy to jest trudne żeby zobaczyć że nie słuchają? To o jakiej zmianie mówi biskup? Co powiedział S hetyna wychodząc z Kościoła? Że słowa o mówię nienawiści są nie do niego. Biskup ma głosić prawdę a nie pudrowac zło.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »