Żaglowiec Dar Młodzieży", który od 20 maja 2018 r. opływa świat dookoła dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, we wtorek dotrze do Panamy, gdzie uczestnicy rejsu wezmą udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży - poinformowało MGMiŻŚ.
Jak czytamy w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, w porcie Balboa Pier 6. załogę żaglowca powitają minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Janusz Zarębski, przedstawiciele Polonii i laureaci Rejsu Niepodległości ze wszystkich dotychczasowych odcinków na trasie Daru Młodzieży.
Autorzy komunikatu poinformowali, że 23 stycznia odbędzie się wydarzenie religijne i artystyczne przygotowane przez Polskę w ramach 34. Światowych Dni Młodzieży "Polska dla Panamy - Rejsem Niepodległości z ojczyzny świętego Jana Pawła II", którego kluczowym elementem będzie uroczysta msza św. dziękczynna koncelebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z udziałem pielgrzymów z Polski i świata. Dar Młodzieży będzie otwarty dla zwiedzających.
Z kolei 27 stycznia pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotka się z młodymi żeglarzami, którzy biorą udział w rejsie dookoła świata. Późnym wieczorem Dar Młodzieży wyruszy w dalszą podróż, przechodząc przez Kanał Panamski. Kolejnym portem, do którego zawinie fregata, będzie Kartagena w Kolumbii.
Dar Młodzieży wypłynął z Polski w maju 2018 r. w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Żaglowiec odwiedził już m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Singapur, Hongkong, Osakę i Los Angeles, a w drodze powrotnej ma odwiedzić m.in. Florydę i Londyn, by na koniec wrócić do portu w Gdyni. W rejs wypłynęło około tysiąca młodych ludzi. Część uczestników została wyłoniona w drodze konkursu, część to studenci szkół morskich.
Tematem przewodnim ŚDM w Panamie, które odbędą się 22-27 stycznia, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez około 4 tys. dziennikarzy.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.