Panama: dziś liturgia w zakładzie dla nieletnich i Droga Krzyżowa

W piątek papież Franciszek uda się rano lokalnego czasu (w Polsce to będzie popołudnie) do więzienia dla nieletnich, gdzie odprawi liturgię pokutną. Po południu papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, na którą przybędą uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

Papieska wizyta w ośrodku dla młodych więźniów przypada w piątek. To nawiązanie do wprowadzonego przez Franciszka zwyczaju Piątków Miłosierdzia, gdy raz w miesiącu Ojciec Święty odwiedza miejsca naznaczone cierpieniem i tych, którzy potrzebują wsparcia w różnych trudnych sytuacjach życiowych.

Ze stolicy Panamy papież poleci wojskowym śmigłowcem do położonego w odległości ok. 40 kilometrów miasta Pacora, jednego z najstarszych w kraju. Znajduje się tam zakład karny dla nieletnich, założony w 2012 roku. Ośrodek ten uważany jest za modelowy także poza Panamą, ponieważ oferuje młodym więźniom proces resocjalizacji poprzez edukację i kształcenie zawodowe. Centrum nadzorowane jest przez UNICEF i zostało sfinansowane także przez Unię Europejską.

Franciszek odprawi tam liturgię pokutną i wyspowiada grupę nieletnich skazanych.

Po południu na panamskim nabrzeżu Cinta Costera, na błoniach Santa Maria La Antigua papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej. To stały punkt kolejnych Światowych Dni Młodzieży. W jego trakcie Franciszek wygłosi przemówienie. Oczekuje się, że przybędzie około 250 tys. pielgrzymów z całego świata. Tylu brało udział w czwartkowej inauguracji ŚDM w tym samym miejscu.

Dziennikarze towarzyszący papieżowi podczas wizyty w państwie Ameryki Środkowej zauważają, że towarzyszy jej zaniepokojenie wydarzeniami w pobliskiej, pogrążonej od dawna w ciężkim kryzysie Wenezueli, gdzie lider opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem. W wielu miastach kraju demonstranci żądają ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. W starciach zginęło już co najmniej 26 osób.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o stanowisko papieża i Stolicy Apostolskiej oświadczył w Panamie: Franciszek "śledzi z bliska rozwój sytuacji i modli się za ofiary i za wszystkich Wenezuelczyków".

"Stolica Apostolska popiera wszystkie wysiłki, które pozwolą oszczędzić dalszych cierpień ludności" - dodał dyrektor biura prasowego Watykanu.

Przypomina się, że najbliższy współpracownik papieża, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin był nuncjuszem apostolskim w Wenezueli.

Na Światowych Dniach Młodzieży obecni są też młodzi pielgrzymi z Wenezueli i przedstawiciele tamtejszego Kościoła. Administrator apostolski archidiecezji Caracas, kardynał Baltazar Enrique Porras Cardozo oświadczył: "Konieczne jest, aby wszyscy dążyli do dobra wspólnego i odłożyli na bok partykularne interesy".

Nie wyklucza się, że w trakcie wizyty w Panamie Franciszek, który wielokrotnie apelował o położenie kresu przemocy i pokój oraz dialog społeczny w Wenezueli, zabierze ponownie głos w tej sprawie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »