W Polsce brakuje przestrzeni dla liderów świeckich w Kościele – uważa Karol Sobczyk ze Wspólnoty Głos na Pustyni, która była organizatorem międzynarodowego kursu dla liderów wspólnot charyzmatycznych. Jego zdaniem, spotkanie w Krakowie powinno zaowocować bliższą współpracą środowisk działających na rzecz ewangelizacji w Polsce.
W tygodniowym spotkaniu, które odbywało się w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu, uczestniczyło 150 liderów wspólnot charyzmatycznych z 11 krajów, reprezentujących ponad 60 różnych wspólnot. „Był to cenny czas budowania relacji między liderami, bo wcześniej nie było takiego spotkania dla nowych ruchów, które powstały po Odnowie w Duchu Świętym” – podkreśla Sobczyk.
Jego zdaniem, ważną wartością rekolekcji dla liderów było „szkolenie we wspólnym kierunku”. „Oni są autorami książek, oddziałują na świat polityki, mediów, biznesu, celebrytów, są ludźmi dużego wpływu w Polsce. W Tyńcu szkolili ich przedstawiciele Watykanu. Podczas spotkania była okazja, by odkryć wspólne ruchu charyzmatycznego, który dzisiaj jest postrzegany w bardzo różny sposób” – tłumaczy lider Głosu na Pustyni. „Liderzy są gotowi, by iść drogą, którą Kościół dla nich wskazuje” – dodaje.
Trzecim owocem międzynarodowego spotkania była według Sobczyka sobotnia ewangelizacja w Nowej Hucie. „W kościele św. Brata Alberta zgromadziło się 2 tys. osób. Kilkaset z nich odnowiło swoją więź z Bogiem, a przynajmniej 200 po raz pierwszy podjęło decyzję o przyjęciu do swojego życia Jezusa” – podsumowuje.
Zdaniem Karola Sobczyka, kurs powinien przełożyć się na bliższą współpracę środowisk działających na rzecz ewangelizacji w Polsce i większą dojrzałość liderów. „W Polsce nie mamy przestrzeni dla liderów świeckich w Kościele. Nie mają swojego przedstawiciela, nie mają gdzie się szkolić. Wiem, że takie inicjatywy są przygotowywane w Zespole ds. Nowej Ewangelizacji KEP, ale jeszcze nie funkcjonują” – zauważa. Jego zdaniem, świeccy liderzy wspólnot charyzmatycznych wpływają na tysiące ludzi w Polsce, dlatego trzeba ich połączyć i dać im możliwość szerszego spojrzenia na to, czym jest Kościół, by mieli szanse lepiej formować i służyć katolikom w Polsce.
W ciągu tygodnia zamkniętych rekolekcji liderzy wspólnot brali udział w wykładach i warsztatach, codziennej Eucharystii, adoracji i uwielbieniu. Był to również czas wspólnej modlitwy i budowania relacji.
Szkolenie prowadzili przedstawiciele ICCRS, czyli Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, powołanej przy papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W Krakowie gościli: przewodniczący Jim Murphy, wiceprzewodniczący Christof Hemberger, znana w Polsce z rekolekcji przed ŚDM Michelle Moran, pracująca obecnie nad nowymi strukturami zrzeszającymi cały katolicki świat charyzmatyczny CHARIS.
Wspólnota Głos na Pustyni zorganizowała kurs we współpracy z Koordynacją Odnowy w Duchu Świętym, a także ze wspólnotami: Metanoia, Głos Pana, Diakonia Świętej Rodziny, Chefsiba, wspólnotą Dom w Ramionach Ojca, Wspólnotą Modlitewno-Ewangelizacyjną Abba oraz organizacją Fundacja 24/7.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.