Francja: Region paryski uruchomi 10 mln euro na odbudowę Notre Dame

Region paryski uruchomi 10 mln euro z "(puli) pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach" rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame, spustoszonej w poniedziałek przez ogromny pożar - ogłosiła we wtorek przewodnicząca rady regionu Valerie Pecresse.

"Ta odbudowa, która oczywiście będzie bardzo kosztowna, zmobilizuje cały kraj, najlepszych architektów, najlepszych rzemieślników we Francji, a być może na świecie (...)" - powiedziała Pecresse w Radiu Classique.

Dodała, że fundusze w wysokości 10 mln euro zostaną wydane w "najbliższych dniach". Przewodnicząca rady regionu Ile-de-France wskazała, że we wtorek rano poinformowała o tym telefonicznie arcybiskupa Paryża Michela Aupetit.

"Co to jest naród? Naród jest wtedy, gdy ludzie wstają i mówią, że zamierzają odbudować" katedrę - podkreśliła Pecresse, wywodząca się z centroprawicowej partii Republikanie.

Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała we wtorek na antenie radia France Inter zorganizowanie w stolicy Francji "międzynarodowej konferencji darczyńców" w celu odbudowania katedry.

W nocy z poniedziałku na wtorek, gdy strażacy gasili pożar Notre Dame, rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczy 100 mln euro na jej odbudowę. Nazajutrz rodzina francuskich miliarderów Arnault poinformowała, że przekaże datek w wysokości 200 mln euro.

Zastępca głównego urbanisty Paryża Jean-Louis Missika podkreślił, że odbudowa będzie "wspólnym dziełem", podczas gdy prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w poniedziałek, że zostanie uruchomiona zbiórka krajowa. Według Missiki ta zbiórka prawdopodobnie będzie miała zasięg światowy. "Myślę, że wkłady będą niezwykle ważne, niemniej rekonstrukcja zabytku zajmuje dużo czasu" - przyznał.

Zniszczona przez najwyraźniej przypadkowy pożar katedra Notre Dame, nazywana przez wielu "majestatyczną" (fr. majestueuse), została oszpecona - jak pisze AFP - ale nie zawaliła się całkowicie dzięki interwencji strażaków, którym udało się opanować płomienie i uratować strukturę budynku. Rozległy pożar strawił głównie dach katedry i remontowaną iglicę (drewniano-ołowianą strzelistą "wieżyczkę" nad nawą główną), która się zawaliła.

Prezydent Macron obiecał odbudować katedrę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »