Mieszkańcy Sewilli ze wzruszeniem przeżyli swoją Madrugá, czyli noc najważniejszych procesji pokutnych. Piątek jest głównym dniem Wielkiego Tygodnia dla hiszpańskich bractw. Z powodu deszczu w wielu miejscowościach procesje zostały odwołane.
Wczoraj wieczorem członkowie bractw pokutnych, szczególnie w Andaluzji, z niepokojem spoglądali w niebo. Z powodu deszczu zostały odwołane procesje m. in. w Valladolid, Murcji czy Cuence. Nazarenos nie ukrywali łez. Do tego dnia przygotowywali się przez cały rok.
Także wczoraj po południu z powodu deszczu i gradu nie odbyły się cztery procesje w Sewilli. Około północy pogoda poprawiła się i na ulice wyszły kolejno główne procesje stolicy Andaluzji: Matki Bożej Macarena, Chrystusa El Gran Poder, Milczenia, Matki Bożej Esperanza de Triana i Gitanos.
Tylko Bractwo Matki Bożej Macarena liczy ok. 15 tys. członków. O czwartej na ranem wyszła ostatnia procesja El Calvario. Bractwo to założyli w 1571 r. Mulaci żyjący w Sewilli. Wierni nie ukrywali wzruszenia i radości. Z balkonów sypały się tysiące płatków różanych, a nad głowami unosił się zapach wonnych kadzideł.
Saety, czyli krótkie pieśni ku czci Jezusa i Jego Matki pełne były miłości, oddania i emocji. Nie można sobie wyobrazić Wielkiego Tygodnia w Sewilli bez tzw. madrugá, czyli świtu, podczas którego wiara łączy się z pięknem, historia z teraźniejszością, a północ z duchem Andaluzji.
W Valladolid od rana herold zwoływał mieszkańców miasta na rynek, aby wysłuchać Kazania o siedmiu ostatnich słowach Jezusa. Wygłasza je specjalnie zaproszony gość w obecności wszystkich bractw pokutnych. W tym roku uczynił to kard. Carlos Osoro.
Z kolei miejscowość Calanda słynna jest ze swojej tamborrady. O godz. 12.00 kilka tysięcy osób bije w bębny zapowiadając śmierć Jezusa.
Choć Barcelona nie jest znana z procesji, to warto zauważyć, że podczas Wielkiego Tygodnia w Katalonii jest ich ponad sto, a w 17 miejscowościach odbywa się Misterium Męki Pańskiej. W Badalonie od blisko czterystu lat na ulice wychodzi procesja milczenia, którą uważa się za najstarszą w Katalonii. W miejscowości Verges koło Girony ma miejsce „Taniec śmierci”, którego początki sięgają średniowiecza i jest czymś wyjątkowym w Hiszpanii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.