Dwudziestu trzech młodych gwardzistów szwajcarskich złożyło przysięgę w Watykanie. W uroczystości 6 maja wzięli udział m. in. bp Felix Gmür, przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, szef szwajcarskiej dyplomacji Ignazio Cassis i naczelny dowódca armii szwajcarskiej Philippe Rebord.
Dwunastu nowych gwardzistów złożyło tradycyjną przysięgę na sztandar gwardyjski w języku niemieckim, pięciu po włosku, czterech po francusku i dwóch po retoromańsku. Wstąpili oni do Gwardii Szwajcarskiej między czerwcem 2018 r. a styczniem 2019 r. Każdy, kto podejmie służbę w papieskiej formacji musi w niej służyć, co najmniej 26 miesięcy.
Podczas ceremonii papieża Franciszka, który w tym czasie pielgrzymował do Bułgarii, reprezentowali: abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, i ks. prałat Paolo Borgia, asesor Sekcji ds. Ogólnych w Sekretariacie Stanu.
„Drodzy Gwardziści, w waszej służbie dla ochrony Papieża, Następcy Apostoła Piotra, chciałbym wam ukazać waszą drogę posługując się obrazem hełmu. Kiedy wkładasz hełm swojego munduru na głowę, pomyśl o głowie Kościoła katolickiego i niech modlitwa za niego wzniesie się do nieba. I powiem wam: tak jak hełm chroni głowę, tak jesteście wezwani, aby z pomocą Boga, którego codziennie wzywacie w modlitwie, chronić i bronić głowy Kościoła katolickiego, jak mówi formuła przysięgi" - powiedział podczas zaprzysiężenia kapelan Gwardii Szwajcarskiej, ks. Thomas Widmer.
Tego roku władze Szwajcarii były reprezentowane przez wybitne osobistości. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis, szef armii Philippe Rebord, przewodnicząca szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego Marina Corobbio Guscetti z kantonu Ticino oraz liczni federalni i kantonalni parlamentarzyści. Wśród gości był także Denis Knobel, ambasador Szwajcarii przy Stolicy Apostolskiej.
Kościół katolicki w Szwajcarii był reprezentowany przez biskupa Bazylei Felixa Gmüra, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Gospodarzem tegorocznej ceremonii zaprzysiężenia w Watykanie był kanton Ticino, który reprezentowała wysokiej rangi delegacja na czele z przewodniczącym rady kantonalnej Christianem Vitta. Kierując takie zaproszenie do jednego z kantonów Gwardia pragnie podkreślić swoje związki z ojczyzną. Ponadto od ponad dwóch lat jej rekruci są wysyłani do Isone właśnie w Ticino w celu zdobycia dodatkowego wyszkolenia w tamtejszej policji kantonalnej. W ceremonii uczestniczył także Valerio Lazzeri, biskup Lugano i jego poprzednik bp Pier Giacomo Grampa.
Przysięga nowych rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „Sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w tym dniu w 1527 r. W obronie papieża Klemensa VII (1523-34) zginęło wówczas 147 żołnierzy szwajcarskich. Uroczystość, podczas której nowi gwardziści wypowiadają słowa przysięgi w językach niemieckim, włoskim, francuskim i retoromańskim, odbywa się na wewnętrznym dziedzińcu Watykańskiego Pałacu Apostolskiego.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.
Gwardia liczy 120 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.
Ta osobista ochrona papieży przeżywa ostatnio poważne problemy kadrowe. 23 nowych rekrutów to najmniejsza, jak dotychczas, grupa – powiedział już na początku br. komendant Gwardii płk Christoph Graf. Jego zdaniem, dzieje się tak dlatego, że w Szwajcarii coraz mniej młodych mężczyzn interesuje się służbą w Watykanie. Potrzebna też będzie dodatkowa rekrutacja, ponieważ ze względu na zwiększony zakres obowiązków papież zdecydował o zwiększeniu liczby gwardzistów do 135 – tłumaczył dowódca.
Już w ub. roku na specjalnie przygotowanym na YouTube nagraniu wideo Gwardia Szwajcarska zachęcała młodych rodaków do wstępowania w jej szeregi. 10-minutowy film informował o zasadniczym przygotowaniu, pokazywał nową centralę komendantury oraz relacje z życia tej formacji watykańskiej. Ważnym elementem filmu było też podanie warunków, jakie musi spełniać kandydat do tej służby.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.