Chińscy archeolodzy, prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku w środkowych Chinach, odkryli i zbadali grobowiec dowódcy wojskowego z okresu Epoki Trzech Królestw (220-280 r. n.e.) - donosi serwis internetowy China Daily.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym położonym w okręgu Mengjin, wchodzącym w skład prefektury miejskiej Luoyang, w prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach.
Jak poinformował Sun Yingmin z Biura Dziedzictwa Kulturalnego Henan, grobowiec należy do generała Cao Xiu, dowódcy wojskowego z okresu Epoki Trzech Królestw (220-280 r. n.e.), znanego z chińskich tekstów historycznych.
W grobowcu o wymiarach 50 metrów długości i 21 szerokości archeolodzy odnaleźli kostne szczątki dwojga ludzi. Badania kości wykazały, że szczątki należą do 50-letniego mężczyzny i 40-letniej kobiety.
Wewnątrz grobowca znajdowały się liczne wyroby z chińskiej porcelany, przedmioty z miedzi, dzbany oraz pieczęć z brązu z wyrytym nazwiskiem generała Cao Xiu, która pozwoliła naukowcom ustalić tożsamość właściciela grobowca.
Cao Xiu w chińskich tekstach historycznych jest przedstawiany jako odważny wojownik i dowódca najwyższej rangi w armii królestwa Wei (208-265 r. n.e.), które założył inny słynny chiński generał - Cao Cao.
Cao Xiu służył pod komendą Cao Cao, a po jego śmierci w 220 r. pozostał w służbie następców tronu królestwa Wei aż do swojej śmierci w 228 r.
Odkryty grobowiec Cao Xiu jest podobny do grobowca Cao Cao, który został odnaleziony w mieście Anyang w prowincji Henan i odsłonięty w grudniu 2009 r.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.