Podbeskidzie: osuwają się domy

Na Podbeskidziu najtrudniejsza sytuacja panuje na terenach osuwiskowych w Międzybrodziu Bialskim i rejonie Lanckorony. W tych miejscowościach zagrożonych jest ponad 200 budynków.

W gminie Lanckorona dachu nad głową nie ma już 137 osób. W tamtejszym urzędzie gminy PAP dowiedziała się w niedzielę, że ewakuowanych zostało kolejnych 7 osób z dwóch budynków, które nie nadają się już do zamieszkania.

W gminie Lanckorona mieszkańcy nie wrócą już do 11 domów w Podchybiu, 22 w Łaśnicy, 20 w Skawinkach. Powstaje nowe osuwisko w Izdebniku, które zagraża czterem domom. Osuwiska ciągle pracują.

W sobotę Lanckoronę odwiedził metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Zapewniał o pomocy. Mówił, że Kościół posiada w Lanckoronie grunty, na których poszkodowani mogliby wybudować domy.

W gminie uruchomione zostało konto, na które można wpłacać pieniądze by wspomóc ofiary osuwisk: 05102024300000810200454678 z dopiskiem: "Pomoc poszkodowanym przez osuwiska w gminie Lanckorona".

Strażacy z Żywca poinformowali, że na osuwisku w Międzybrodziu Bialskim trwa akcja ewakuacji mienia z zagrożonych domów. Na terenie osuwiskowym znajduje się tam blisko 150 domów, głównie letniskowych.

Osuwiska powstają także w Bielsku-Białej. Jedno z nich zagraża czterem domom. Drugie spowodowało zerwanie drogi asfaltowej na odcinku 50 metrów.

Bardzo poważna sytuacja występuje na rzece Białej, płynącej przez centrum miasta, która po opadnięciu wody odsłoniła podmyte w korycie rzeki mury oporowe na obu brzegach na odcinku 3 km.

W peryferyjnej dzielnicy Wapienica zostały zalane magazyny materiałów ropopochodnych. Zbiorniki zostały rozszczelnione. Strażacy likwidują zagrożenie ekologiczne.

W Czechowicach-Dziedzicach w powiecie bielskim wiele okolic wciąż znajduje się pod wodą. Trwa usuwanie skutków kataklizmu; organizowana jest pomoc dla powodzian. Pilnie potrzebne są między innymi: środki ochrony i nawożenia roślin, środki czystości, pompy, żywność, nowe odzież i obuwie, kołdry i koce, pieluchy jednorazowe, kalosze. Władze miasta apelują, aby dary przekazywane powodzianom były czyste i najlepiej nie używane, tak, aby nadawały się do natychmiastowego użytku, bez potrzeby czyszczenia i prania.

Władze miasta zaapelowały jednocześnie do mieszkańców z terenów zalanych bądź podtopionych, by nie korzystali z wody ze studni. "Przestrzegam szczególnie przed korzystaniem z wody ze studni w celach spożywczych przez ludzi i do pojenia zwierząt. Woda w studniach nie nadaje się do spożycia! Aby była zdatna do picia, musi być wcześniej wypompowana ze studni, poddana kompleksowej dezynfekcji i szczegółowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym, które stwierdzą, czy nadaje się ona do celów spożywczych" - apelował burmistrz Marian Błachut.

W powiecie cieszyńskim do domów wróciły ewakuowani z miejscowości Godziszów. Nadal zamknięta jest krajowa droga 81 w obu kierunkach na trasie od świateł w Skoczowie do świateł w Ochabach. (PAP)

szf/ abr/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »