Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że sportowcy niepełnosprawni przynoszą krajowi sławę za sprawą sukcesów oraz stanowią przykład dla innych. "Wiele można, jeśli się chce i jest się twardym, a państwo są twardzi" - podkreślił na Gali Paraolimpijskiej w Warszawie.
Gala została zorganizowana z okazji obchodzonego w tym roku 20-lecia istnienia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w strukturach międzynarodowych i 21. rocznicy działalności w kraju.
Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał początki ruchu paraolimpijskiego na świecie oraz w Polsce. Podkreślił rolę działalności Ludwika Guttmanna, inicjatora igrzysk paraolimpijskich oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start".
"To pokazuje, że wiele można, jeśli się chce i jest się twardym. Państwo są twardzi i pełnią niezwykle ważną rolę. Przynoszą państwo nie tylko sławę Polsce za sprawą sukcesów sportowych, ale przede wszystkim stanowią niezwykły przykład dla innych. Tych, którzy są złamani przez życie, a państwo pokazują, że można. To proludzka działalność, za którą w imieniu własnym i całej Rzeczypospolitej Polskiej składam głębokie wyrazy podziękowania i szacunku" - podkreślił.
Prezydentowi towarzyszy podczas uroczystości małżonka Agata Kornhauser-Duda.
Polacy startują w igrzyskach paraolimpijskich od 1972 roku i zdobyli dla kraju ponad 700 medali.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.