Reklama

Sudan Południowy: Pierwsze owoce „aktu pokory” papieża Franciszka. "Byłem wstrząśnięty i drżałem"

Pod wpływem spotkania z papieżem Franciszkiem w Watykanie prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir poprosił byłego wiceprezydenta Rieka Machara do powrotu do kraju z emigracji. - Zupełnie mu przebaczyłem i wszystko, o co proszę, to by stał się partnerem w przywracaniu pokoju, gdyż nie jest już moim przeciwnikiem - oświadczył szef najmłodszego państwa świata.

Reklama

Przemawiając na otwarciu sesji parlamentu Kiir chwalił dobroczynny wpływ papieża Franciszka i obiecał wprowadzać w życie porozumienie pokojowe, zawarte we wrześniu 2018 r. w Addis-Abebie. Położyło ono kres wojnie domowej, trwającej od 2013 r. Jednym z jego postanowień jest utworzenie przejściowego rządu jedności narodowej. - W duchu tego porozumienia i tego, co przeżyliśmy w Rzymie ponawiam moje zaproszenie dla Rieka Machara do powrotu do domu. Jest tu potrzebny - podkreślił prezydent.

Skomentował też gest papieża Franciszka, który podczas spotkania w Watykanie 11 kwietnia ukląkł i ucałował stopy zwaśnionych przywódców Sudanu Południowego, błagając ich o zachowanie pokoju.

- Szczerze mówiąc, byłem wstrząśnięty i drżałem, ale w głębi serca wiedziałem, że Jego Świątobliwość zrobić to, by pokazać pokorę Chrystusa. Powiedział nam, żebyśmy byli pokorni i dobrze służyli narodowi - zaznaczył Kiir.

Dodał, że „akt pokory papieża Franciszka jest zarazem błogosławieństwem i przekleństwem dla nas wszystkich”. - Błogosławieństwem, jeśli usłyszymy jego apel o pokój, a przekleństwem, jeśli będziemy się ryzykować życie naszego ludu - wyjaśnił prezydent.

Jego zdaniem Sudan Południowy znajduje się obecnie na skrzyżowaniu dróg i albo umocni pokój, albo ponownie pogrąży się w wojnie. - Walczę o pokój i stabilizację, całkowicie odrzucając wojnę - zadeklarował szef państwa.

Jednak zbuntowany przeciwko niemu Riek Machar, który ma ponownie być wiceprezydentem kraju, niepokoi się o bezpieczeństwo swego powrotu do stolicy.

Wojna domowa w Sudanie Południowym rozpoczęła się w 2013 r., zaledwie dwa lata po uzyskaniu niepodległości, gdy prezydent Kiir oskarżył Machara o przygotowywanie zamachu stanu. Konflikt spowodował śmierć ponad 380 tys. osób i zmusił ponad 4 mln innych (niemal jedną trzecią ludności) do opuszczenia swych domów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama