Wizytę w Watykanie składa kierownictwo Katolickiego Stowarzyszenia Służby Zdrowia z USA. O organizacji tej zrobiło się głośno w marcu bieżącego roku, kiedy wbrew jednoznacznemu stanowisku amerykańskiego episkopatu udzieliło ono poparcia Barackowi Obamie w jego reformowaniu służby zdrowia.
Kierująca stowarzyszeniem s. Carol Keehan nie przyjęła wówczas do wiadomości ekspertyz episkopatu, które wykazały, że reforma przewiduje proaborcyjne udogodnienia i nie chroni wolności sumienia pracowników medycznych.
Dziś s. Keehan stoi na czele delegacji stowarzyszenia, która przybyła w tym tygodniu do Watykanu. Składała ona wyjaśnienia w Sekretariacie Stanu oraz w dwóch dykasteriach: do spraw zakonnych i służby zdrowia. Zarówno Stolica Apostolska, jak i amerykańskie stowarzyszenie odmawiają w tej sprawie wszelkich komentarzy. W wywiadzie dla agencji CNS siostra Keehan przyznała jednak, że tematem rozmów w Watykanie było poparcie stowarzyszenia dla prezydenckiej reformy. „Zostaliśmy przyjęci bardzo uprzejmie. Doszło do otwartej wymiany zdań, a watykańscy urzędnicy jasno wyłożyli swoje stanowisko” – powiedziała amerykańska zakonnica.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.