Mateusz Morawiecki wziął udział w festynie rodzinnym zorganizowanym w ogrodach klasztornych Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Znajduje się tam sanktuarium błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który w nowomiejskim klasztorze spędził ostatnie lata życia.
"Cieszę się, że mogę małą cegiełkę dokładać do naprawy naszej Rzeczypospolitej. Tak naprawdę, to wasza wiara w możliwość zmiany stanu rzeczy, w sprawiedliwość, w solidarność, to co niesie nas od kilkudziesięciu lat, sprawiła, że nowa rzeczywistość jest możliwa" - powiedział premier do mieszkańców Nowego Miasta.
Premier obejrzał przedstawienie ukazujące życie bł. Honorata, które przygotowały dzieci z miejscowej szkoły. Podkreślił, że wizyta w sanktuarium jest dla niego "spotkaniem z pięknymi wartościami, które są mi szczególnie bliskie".
"Bł. Honorat miał przed sobą wielką karierę u jednego z naszych zaborców ówczesnych. Mógł spokojnie wybrać taka drogę, musiał tylko porzucić dwie wielkie wartości: patriotyzm i wiarę" - mówił o Honoracie Koźmińskim premier. Zaznaczył, że późniejszy błogosławiony nawrócił się jednak i "poszedł drogą pomocy ludziom, drogą patriotyzmu, drogą odbudowy polskości w realiach, jakie wtedy miały miejsce".
Premier przypomniał, że po powstaniu styczniowym ojciec Honorat, zakładając bezhabitowe zgromadzenia, przyczynił się do odbudowy patriotyzmu i do przetrwania polskości w wielu sercach.
"Jesteśmy winni mu i wszystkim jego współbraciom ogromną wdzięczność. Za wszystko, co robią żeby chronić Polskę" - powiedział premier.
Według Morawieckiego także droga matki Koźmińskiego, która ciężko pracowała, starała się dobrze wychować swojego syna, była trudna. "Te jej trudy są pewnym przykładem trudów wszystkich matek w latach zaborów i później, w czasach wojen komunizmu i do dnia dzisiejszego" - zaznaczył premier.
"Niedawno był Dzień Matki podziękujmy naszym wszystkim mamom, za to, że przechowały wiarę i przechowały Polskę" - powiedział Morawicki. Premier dziękował też tym wszystkim, którzy "starają się wychować nasze dzieci i młodzież na dobrych, uczciwych Polaków, którzy kochają Polskę".
Na festynie w Nowym Mieście tej byli też obecni, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef biura politycznego premiera Marek Suski, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Honorat Koźmiński (1829 -1916) to polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, działacz konspiracyjny w okresie powstania styczniowego. Został beatyfikowany 16 października 1988 r. przez Jana Pawła II .
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.