Kandydaci na prezydenta spotykali się z dziećmi

W dzień dziecka kandydaci na prezydenta spotykali się z najmłodszymi Polakami; było rozdawanie gadżetów kampanijnych i słodyczy, nie zabrakło też poważnych pytań o sytuację dzieci.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odwiedził we wtorek w Jachrance gimnazjalistów z Dobrzykowa (gmina Gąbin), którzy, po tym jak ich szkoła ucierpiała podczas ostatniej powodzi, biorą udział w "zielonej szkole". Komorowski zjadł z dziećmi podwieczorek, zaprosił do Sejmu, a także podarował im plecaki i piłki do siatkówki.

"Bardzo się cieszę, że tutaj w Jachrance możecie mieć parę dni wytchnienia. Sugeruję wam abyście wykorzystali ten pobyt do umocnienia przyjaźni i poczucia solidarności między wami, a także sympatii pomiędzy wami i nauczycielami. Zapamiętajcie, że przyjaciół poznaje się w biedzie" - powiedział Komorowski.

Marszałek Sejmu składając dzieciom życzenia z okazji "Dnia Dziecka" życzył im, aby nawet w sytuacjach najtrudniejszych utrzymały wiarę, że "świat jest piękny, dobry i zmierza ku dobremu". "Życzę dzieciom optymizmu, wiary w to, że świat, który będą niedługo współtworzyły, jest światem wartym wspólnego wysiłku" - powiedział Komorowski.

W Dzień Dziecka prezes PiS i kandydat tej partii na prezydenta Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z grupą dzieci z Fundacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Jana Pawła II "Wzrastanie" w Lipniku.

"Dzieciństwo to bardzo ważny okres życia i bardzo bym chciał, żebyście go mogli dobrze wspominać" - powiedział J.Kaczyński, składając dzieciom życzenia z okazji ich święta.

Pytany przez dzieci m.in. o to, co sprawia mu wielką radość odpowiedział, że wielką radość sprawiały mu wszelkiego rodzaju sukcesy, niekoniecznie jego, które powodowały, że coś zmieniało się na lepsze zarówno w jego życiu, życiu jego rodziny i Polski. "Najbardziej radosnym dniem mojego życia to był czas, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość w 1989 roku" - powiedział prezes PiS.

J.Kaczyński z okazji Dnia Dziecka wręczył dzieciom prezenty i zaprosił na słodki poczęstunek.

Kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski odwiedził we wtorek wraz z żoną Małgorzatą ośrodek wspomagania rodziny na warszawskim Ursynowie. To wielofunkcyjna placówka, obejmująca m.in. dom dziecka, która pomaga ponad 60 dzieciom.

Do ośrodka, gdzie odbywał się piknik z okazji Dnia Dziecka, Napieralski przywiózł książki i słodycze. Kandydat SLD rozmawiał z dziećmi i kierownictwem placówki.

Napieralski zachęcał za pośrednictwem mediów, by pamiętać o dzieciach, które nie mają szczęścia wychowywać się w rodzinach. Według szefa SLD zadaniem polityków jest "przede wszystkim zwracać na to uwagę, co się dzieje, bo takich ośrodków, domów dziecka, rodzinnych domów dziecka jest bardzo mało w Polsce".

W Dzień Dziecka, Andrzej Olechowski rozpoczął wizytę w województwie lubuskim od spotkania z gorzowskimi przedszkolakami. Przy tej okazji zwrócił się do swoich kontrkandydatów z pytaniem, czy zamierzają objąć opieką przedszkolną wszystkie polskie maluchy.

To kolejne z serii jego dziesięciu pytań zadawanych od piątku Bronisławowi Komorowskiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu. "Pierwsze dotyczyło długu publicznego, drugie podatków, a trzecie ich zamiarów co do objęcia opieką przedszkolną wszystkich polskich maluchów" - przypomina niezależny kandydat na prezydenta RP.

Zdaniem Olechowskiego w naszym kraju tylko 40 proc. dzieci (4-latków) uczęszcza do przedszkoli, przy średniej w UE na poziomie ponad 90 proc. "To jest jakiś skandal, wstyd dla polityków i grzech w stosunku do matek tych dzieci i tych dzieci, które mają trudniejszy start niż ich rówieśnicy z innych krajów" - ocenił Olechowski.

Później spotkał się z uczniami gorzowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Przekonywał ich, że wzrost gospodarczy w Polsce w dużej mierze zależeć będzie właśnie od nich, bo na razie "polska gospodarka jest za mała, jak na potrzeby Polaków, jest za mało przedsiębiorstw, za mało ludzi przedsiębiorczych, którzy tworzyliby nowe miejsca pracy".

Janusz Korwin-Mikke poruszał za to temat ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Według niego rozwiązania, które zostały już przyjęte przez Senat, wyrządzają dzieciom "straszną krzywdę".

"To, że istnieją rodziny patologiczne, to nie powód, żeby wszystkie dzieci traktować, jako dzieci przestępców i zaburzać stosunki w rodzinie normalnym dzieciom" - mówił Korwin-Mikke we wtorek w Rzeszowie. Dodał, że trzeba przyjąć "żelazną zasadę", że to rodzice decydują o dzieciach, a nie państwo.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oprócz zakazu bicia dzieci, uprawnia także m.in. pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • stonka
  01.06.2010 19:53
  I jak zwykle kandydaci przedstawiani są wg 'poprawnej politycznie' kolejności. I jak zwykle nie wyszyscy, czyżby pozostali nie obchodzili Dnia Dziecka?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »