Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce w wyniku zawalenia się mostu na rzece Poprad, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim.
Na rzekach województwa podkarpackiego przemieszczają się fale kulminacyjne. Stany alarmowe są przekroczone: na rzece Wisłoka pomiędzy wodowskazami Pustków i Mielec o 2,3 m (z tendencją wzrostową w Mielcu), na rzece Wisłok przy ujściu do Sanu stan o około 1 m, na rzece San pomiędzy Jarosławiem, a ujściem do Wisły o około 70 cm. Fala kulminacyjna na Wiśle na wodowskazie w Szczecinie przewidywana jest na godziny popołudniowe (poziom wody może osiągnąć 920 cm - stan alarmowy przekroczony o ok. 2,5 m).
Po przerwaniu wału na rzece Wisłoce w Jaśle na ul. Sikorskiego (wyrwa 30 m) zostały zalane ulice: Szkolna, Sikorskiego, Mickiewicza, Szajnochy i osiedle XX-lecia (250 budynków jednorodzinnych i bloki mieszkalne). W wyniku przelania się wody przez wały na rzece Ropa zostały zalane miejscowości w gminach: Kołaczyce (7 miejscowości - 150 budynków), Skołyszyn (12 miejscowości 300 budynków). W gminie Jasło zalanych 70 budynków w 5 miejscowościach. W gminie Brzyska w 5 miejscowościach zalanych zostało 30 budynków. Ogółem na terenie powiatu jasielskiego zalanych zostało około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce. Wczoraj (5 czerwca br.) w godzinach wieczornych został przerwany wał na rzece Jasiołka (wyrwa 30 m). Zalana została m.in. Komenda Powiatowa PSP w Jaśle.
W powiecie dębickim nastąpiło przelanie wody przez wały przeciwpowodziowe na rzekach: Gogołówka, Dulcza i Wisłoka na terenie gmin: Brzostek, Pilzno, Jodłowa, Czarna, Żyraków oraz w gminie i mieście Dębica. Zalanych zostało około 600 budynków, ewakuowano ponad 200 osób. Wystąpiło 10 osuwisk domów w miejscowościach Latoszyn, Podgrodzie, Pilzno, Strzegocice - wydano decyzje o zakazie powrotu do tych budynków ze względu na zły stan techniczny. W wyniku przechylenia się pod naporem wody żurawia budowlanego na moście w Pilźnie został wstrzymany ruch na drodze krajowej nr 4 - policja zorganizowała objazdy. W godzinach porannych wystąpiło także przesiąkanie wałów na Wisłoce w Dębicy. Podjęto decyzję o ewakuacji osiedla Słoneczne (około 9 tys. osób).
W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie.
W powiecie tarnobrzeskim przerwaniu uległy wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka oraz na rzece Łęg. Ucierpiały miejscowości: Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.
W powiecie rzeszowskim na przerwane wały na rzece Wisłok w miejscowości Terliczka położono 120 metrowy rękaw przeciwpowodziowy.
Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra (6 czerwca br.) od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dziś (5 czerwca br.) od godz. 12 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.
Trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków w podwarszawskich gminach Piaseczno, Konstancin Jeziorna i Lesznowola.
W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce Mi-17 z jednostki w Leźnicy Wielkiej. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowym. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m. Wisła przerwała wały w Świniarach 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości, ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców.
Mieszkańcy gmin Gąbin i Słubice zostali poinformowani o ewentualnych ewakuacjach. W Dobrzykowie strażacy umacniają wał przeciwpowodziowy.
W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Na pięciu wodowskazach przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych czterech stany ostrzegawcze.
Zgodnie z decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy zmniejszono do poziomu 70,00 m3/s (przy dopływie 69,40 m3/s), dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika wynosi 14,6 proc. (12,90 mln m3).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.