Dialog międzyreligijny, ekumenizm i apel o pokój to główne tematy komentarzy, jakie pojawiają się w hiszpańskich mediach odnośnie do papieskiej podróży na Cypr. Wspomina się też o planowanej wizycie premiera Zapatero w Watykanie.
Benedykt XVI powiedział w Nikozji, mając na uwadze polityków, że tylko osoby prawe moralnie i szanujące innych mogą przyczynić się do rozwoju dobra wspólnego i „budować świat bardziej sprawiedliwy, braterski i pokojowy” – czytamy w La Razón. Papież zaapelował z Cypru o większe wsparcie dla mniejszości chrześcijańskich, które żyją na Bliskim Wschodzie. Zachęcił także biskupów prawosławnych do walki na rzecz pokoju, pojednania i budowy społeczeństwa, które uwzględniłoby „niezbywalne prawo wolności sumienia i kultu” – podkreśla dziennik.
Papież ponownie ukazał szeroką „wizję ekumeniczną, prosząc katolików o większy dialog z prawosławnymi i niechrześcijanami” – pisze dzisiejszy ABC. Przemawiając do wszystkich wspólnot chrześcijańskich, żyjących w rejonie pełnym przemocy i konfliktów, Benedykt XVI zaapelował, aby nie emigrować, ale pozostać jako „znak nadziei nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich, którzy żyją w tym regionie”. Dziennik pisze też o nieplanowanym spotkaniu z 89-letnim szejkiem Mohammedem Nazim Abil Al-Haqqanim.
Niedzielny El Mundo skupia uwagę prawie wyłącznie na „dezercji” pięciu biskupów prawosławnych z obiadu, jaki wydał na cześć Papieża abp Chryzostom II, oraz na niedoszłym do skutku spotkaniu z liderem duchowym muzułmanów tej części Cypru, która znajduje się pod okupacją turecką.
„Zapatero z wizytą u Papieża, aby uspokoić episkopat” – pisze El País. Dziennik wychwala działania rządu socjalistów w ostatnich latach na rzecz Kościoła katolickiego w Hiszpanii oraz podkreśla swego rodzaju niewdzięczność episkopatu. „Kryzys i oskarżenia o laicyzm hamują reformę religijną rządu” – stwierdza El País. Premier Zapatero uda się do Watykanu 10 czerwca.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.