Pierwsza Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się w sobotę w 23 miastach tego regionu - od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Żywiec.
Na ich terenie znajdują się 32 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim - zabytki techniki i miejsca związane z przemysłową historią tego regionu. Przed czterema laty zostały one połączone Szlakiem Zabytków Techniki. Industriada ma być zwieńczeniem dwuletnich działań związanych z komercjalizacją i wdrażaniem planu marketingowego dla Szlaku.
Święto szlaku ma być w zamierzeniu coroczną cykliczną imprezą wypełnioną koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami działania starych maszyn i historycznych strojów obsługujących je pracowników, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci.
Do hasła tegorocznej Industriady: "Wejdź do świata, gdzie technika jest tak żywa" nawiązują jej specyficzne maskotki - Zoboty. To przypominające zabytkowe roboty postaci odwołujące się swym kształtem, wyglądem i imionami do różnych gałęzi techniki.
I tak Zobot Parochwał zachęca do odwiedzenia kolejowych obiektów Szlaku, Buchmistrz - obiektów energetycznych, Gasimir - pożarniczych, Q-Felek - browarniczych, a Wiercisław - górniczych. Zoboty, a właściwie przebrani za nie aktorzy, paradując po ulicach miast regionu namawiają do odwiedzenia Industriady.
Jej program ma obfitować w wydarzenia niepowtarzalne, wykorzystujące otoczenie obiektów Szlaku. Jedną z ciekawostek tegorocznej, pierwszej Industriady będzie wykonanie wideoopery "Indeks metali" Fausto Romitellego w zabytkowych wnętrzach Elektrowni Szombierki w Bytomiu.
Wideoopera w Szombierkach (w ramach bytomskiej części imprezy pod hasłem: "Niech to Szlak Zabytków Techniki") będzie tylko jednym z 33 koncertów Industriady. Innymi ciekawymi wydarzeniami muzycznymi będą happening "Chopin na poziomie" (320 m pod ziemią) oraz widowisko plenerowe "Carmina Burana" w zabrzańskiej kopalni "Guido".
W wielu miejscach przygotowano projekcje starych filmów, pokazy pracy dawnych, często monumentalnych, a utrzymanych do dziś w dobrym stanie urządzeń (wyciągowa maszyna parowa w Zabrzu, maszyna wodociągowa w Karchowicach), gry miejskie, happeningi malarskie, fotograficzne, teatralne i muzyczne. W Katowicach dziennikarze będą mogli zagrać w śląską grę - klipę.
W sześciu miastach regionu: w Zabrzu, Bytomiu, Gliwicach, Chorzowie, Rybniku i Częstochowie każdy będzie mógł wystartować w konkursie budowania Zobotów. Do dyspozycji będą klocki, kartony i styropian. Nagrodami będą m.in. stylizowane na roboty przenośne pamięci Szlaku i specjalistyczne klocki lego.
Imprezy Industriady odbywać się będą w 40 miejscach. W poprzedzającym ją tygodniu, władze samorządu wojewódzkiego przygotowały kampanię reklamową święta Szlaku w radiu, telewizji, internecie i prasie, m.in. w dwóch największych regionalnych dziennikach rozpowszechnionych zostanie 300 tys. wkładek tematycznych.
Szczegóły programu imprezy znalazły się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.industriada.pl. Po zakończeniu święta samorząd wojewódzki zamierza przeprowadzić drugą część kampanii reklamowej, zachęcającej do aktywnego poznawania obiektów Szlaku Zabytków Techniki.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.