Franciszek napisał list do biskupów niemieckich, który prawdopodobnie odnosi się do debaty na temat reform oraz podjętej przez niemiecki episkopat przed kilkoma miesiącami „synodalnej drogi” odnowy Kościoła. Informację na ten temat, przekazaną przez portal internetowy domradio.de w Kolonii, potwierdzono w kołach watykańskich – podała 26 czerwca niemiecka agencja katolicka KNA. Treść listu nie jest znana.
Z dotychczasowych przecieków wynika, że list przekazał biskupom uczestniczącym w zebraniu Rady Stałej 24 czerwca w Berlinie nuncjusz apostolski w tym kraju abp Nikola Eterović. Według domradio.de papież nie zabronił „drogi synodalnej”, ale wezwał do uwzględnienia kilku ważnych wskazań. Chodzi m.in. o to, aby szukać jedności z Kościołem powszechnym i nie porzucać drogi nauczania Kościoła katolickiego.
Większość biskupów była zaskoczona, choć niektórzy już wcześniej spodziewali się, że taki list nadejdzie, poinformował portal z Kolonii.
Po wielu intensywnych staraniach biskupi niemieccy podczas wiosennego zebrania ogólnego w marcu br. postanowili (bez głosów przeciwnych i przy czterech wstrzymujących się) pójść „wiążącą drogą synodalną”. Chodzi głównie o takie tematy, jak władza, moralność seksualna i forma życia księży. W planie jest także kolejne forum na temat roli kobiet w Kościele.
Nieco odmienną informację przedstawił korespondent Radia Watykańskiego w Niemczech Tomasz Kycia:
Drobne sprostowanie: @Pontifex_pl napisał list do wszystkich katolików w Niemczech. Został on wpierw przez nuncjusza przedstawiony biskupom. Rzecznik episkopatu zapowiedział publikację treści na sobotę godz. 12:00. Reszta to spekulacje tutejszych mediów.#Niemcy https://t.co/RTQqsMsHTf
— Tomasz Kycia ن (@ThomasKycia) 27 czerwca 2019
Stanowisko w tych i wielu innych sprawach budzących kontrowersje episkopat niemiecki zamierza wypracować we współpracy ze świeckimi katolikami i ze specjalistami z zewnątrz. Planuje się, że przedstawiciele Konferencji Biskupów i Centralnego Komitetu Katolików będą na początku lipca dyskutowali nad dalszym postępowaniem. Pierwsza wielka runda rozmów z udziałem ok. 80 uczestników planowana jest na połowę września.
Niedawno do „drogi synodalnej” krytycznie odnieśli się biskupi Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i odchodzący na emeryturę Konrad Zdarsa z Augsburga. Przeciwko „reformom na wzór liberalnego protestantyzmu” wypowiedział się także arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, który jednocześnie nie podważa obranej drogi jako takiej.
Czytaj też:
Msza św. w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.