Radomski kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela obchodzi 650-lecie istnienia. W sobotę w mieście rozpoczęły się główne uroczystości jubileuszowe. Na radomskim rynku odbędą się inscenizacje historyczne, pokazy tańca i muzyki dawnej oraz okolicznościowa wystawa.
Radomska fara, zwana "Matką Kościołów Radomskich", rozpoczęła jubileuszowe obchody 3 października 2009 roku, w dniu urodzin Św. Kazimierza, patrona Radomia. W sobotę i niedzielę odbywają się centralne uroczystości.
Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary ks. Arkadiusz Bieniek podkreślił, że na przestrzeni wieków fara była świadkiem wielu bardzo ważnych wydarzeń w dziejach miasta i jego mieszkańców.
"Tu przychodzili na modlitwę królowie przebywający na zamku radomskim: Władysław Jagiełło, św. Jadwiga Królowa, Kazimierz Jagiellończyk i jego synowie. Będąc Namiestnikiem Królestwa Polskiego, do świątyni przychodził na modlitwę Kazimierz królewicz, ogłoszony świętym, dzisiejszy patron Radomia i diecezji radomskiej" - podkreślił ks. Bieniek.
Cykl rocznicowych imprez zainauguruje "Jarmark świętojański" w stylu średniowiecznym. Wspólnie z partnerami z niemieckiego Landshut radomianie przygotują koncerty muzyki dawnej, pokaz tańca z flagami i widowiska historyczne. Zaplanowano także inscenizację nadania aktu lokacyjnego dla Radomia, bicie monet okolicznościowych i degustację średniowiecznej kuchni.
Radom nawiązał współpracę z Landshut kilka lat temu. Bawarskie miasto słynie z organizacji największej w Europie inscenizacji średniowiecznego wesela Jadwigi Jagiellonki i księcia Jerzego Wittelsbacha z Landshut w Bawarii.
Radomskie władze, wzorem niemieckiego miasta, zamierzają zorganizować w najbliższym czasie zaręczyny tej historycznej pary; w 1474 r. właśnie na radomskim zamku zapadła decyzja w sprawie zaślubin i podpisanie kontraktu małżeńskiego.
Obchodom jubileuszowym towarzyszyć będzie plener malarski uczniów radomskiej szkoły plastycznej oraz wystawa poświęcona 650-leciu fary, którą zorganizowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W niedzielę ordynariusz radomski biskup Henryk Tomasik odprawi uroczystą jubileuszową, na którą zaproszono przedstawicieli miast związanych z postacią Św. Kazimierza - m.in. Krakowa, Grodna, Wilna, Lwowa.
Na zakończenie centralnych obchodów, 24 czerwca odbędą się uroczystości odpustowe ku czci patrona fary Św. Jana Chrzciciela.
Radomską farę ufundował w 1360 roku król Kazimierz Wielki. W świątyni ochrzczeni byli wybitni Polacy, m.in. pochodzący z Radomia malarz Jacek Malczewski, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, jego ciotka Wanda Malczewska, znana mistyczka, której proces beatyfikacyjny jest w toku, oraz lekarz i społecznik, odkrywca Zakopanego - Tytus Chałubiński.
Kościół Farny św. Jana Chrzciciela w Radomiu został wzniesiony w latach 1360-1370 jako obiekt jednonawowy, z czerwonej cegły. W XV i XVI w. dobudowano do niego kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, ufundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba.
Św. Kazimierz Jagiellończyk, rezydując z polecenia ojca na zamku w Radomiu w latach 1481-1483, traktował świątynię pw. św. Jana jako zamkową; często udawał się do niej na modlitwy.
W XVII w. z fundacji Jana Kochanowskiego, chorążego kozienickiego, dobudowano późnorenesansową kaplicę. W początkach XIX w. kościół był poważnie uszkodzony. Jego restaurację podjęto w latach 1817-1838. W wyniku tych zmian fasada zachodnia otrzymała wystrój neogotycki. W latach 1908-1909 fara została gruntownie przebudowana według projektu architekta Józefa Dziekońskiego.
Z dawnego kościoła obecnie zachowane są: prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą oraz kaplica Kochanowskich. Do parafii św. Jana należy obecnie ok. 6 tys. parafian. Przed laty natomiast parafia liczyła dziesięć razy tylu wiernych. Obejmowała swym zasięgiem Radom oraz sąsiednie miejscowości.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.