Wspólnota Europejska została zbudowana na fundamencie chrześcijańskim. Jej ojcowie założyciele odnosili się do Ewangelii widząc ją jako punkt wyjścia, przewodnik i punkt odniesienia. Jeżeli dziś jesteśmy świadkami kryzysu Europy to dlatego, że o tej tożsamości się zapomina.
Opinię tę wyraził watykański Sekretarz Stanu będąc gościem letniej szkoły młodych diecezji rzymskiej na temat formacji politycznej.
Kard. Pietro Parolin w wygłoszonym przemówieniu przypomniał, że Wspólnota Europejska ma korzenie chrześcijańskie i te wartości, które one ze sobą niosą, nadal są aktualne. Jeżeli jednak Europa przeżywa swój kryzys to dlatego, że odeszła od pierwotnej idei ojców założycieli, w swoich wyborach bardziej kieruje się prymatem ekonomii, a pojęcie „praw człowieka” nabrało innego znaczenia i dziś widzi się je bez odniesienia do prawa naturalnego. Dlatego – podkreślił watykański hierarcha – trzeba zaangażować się w budowanie Europy bazując na relacjach międzyludzkich i chrześcijanie winni dać tutaj szczególny przykład.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Parolin odniósł się do samej idei spotkania młodych oraz wskazał na potrzebę obecności wartości ewangelicznych w odnowie Europy.
“Bardzo wspieram tego typu inicjatywy, które starają się odpowiedzieć na bardzo aktualne wyzwania także w świecie katolickim: chodzi o konkretną obecność katolików wewnątrz polityki, takiej, jaką uważamy za dobrą. Jest pewna pustka do wypełnienia i inicjatywa rzymskiej diecezji odpowiada na tę potrzebę. Katolicy stanowili jedną z głównych sił w budowaniu Włoch, szczególnie po wojnie. I w tym tak złożonym świecie, jak obecnie, dalej nią są. Dziś musimy powrócić do myślenia: koniec z dyskusjami, polemikami. Potrzebna jest refleksja, w którą włączone będą także wartości ewangeliczne. Aby pokonać tę trudność trzeba znaleźć nową formę współpracy.”
Kardynał Sekretarz Stanu podkreślił także, że obecna sytuacja w Europie sprawia, że już nikt nie może pozostać obojętny i bezczynny. Wszyscy, począwszy od młodych, winni zakasać rękawy i odnowić projekt europejski. Nie da się już powrócić do tego, co było, trzeba więc być kreatywnymi i na pojawiające się wyzwania dawać nowe odpowiedzi.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.