Nie władze nas prześladują, tylko muzułmańscy ekstremiści – mówi bp Joseph Coutts. Na łamach Rzeczpospolitej z biskupem diecezji Fajsalabad rozmawia Ewa Czaczkowska.
Islamscy fundamentaliści zamordowali przed rokiem kilku katolików. - W mojej diecezji zginęło osiem osób. Cała rodzina z miasta Gorja. Doszło tam do zamieszek zapoczątkowanych przez plotkę, jakoby chrześcijanie sprofanowali Koran. Większość z nich uciekła z domów, ale jedna rodzina została i spłonęła żywcem. Do podobnych ataków dochodziło w innych miastach: Kasur, Korian, Sialkot. Według raportu naszego episkopatu w ostatnich dwóch latach zginęło 17 osób - mówi bp Coutts. W Pakistanie działa od 1984 roku prawo przeciw zniesławieniu i bluźnierstwu, które jest wykorzystywane do prześladowania chrześcijan. - To prawo, które przewiduje wysokie kary za profanację Koranu i imienia Mahometa, nie zostało wprowadzone przeciwko chrześcijanom. Cierpią z jego powodu także muzułmanie - dodaje biskup. Kościół chce znieść prawo przeciw bluźnierstwu.
Pytany, jak chrześcijanie w Europie mogą pomóc, odpowiada: - Informować, modlić się i w miarę możliwości pomagać materialnie, bo chrześcijanie w Pakistanie to ludzie biedni.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.