Dokument nt. pojednania wymaga dużo pracy

Przygotowanie wspólnego dokumentu o wkładzie obydwu Kościołów w dzieło pojednania narodów polskiego i rosyjskiego wymaga jeszcze dużo pracy - powiedział w środę metropolita Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego.

Metropolita Hilarion od środy przebywa z wizytą w Polsce wraz z delegacją Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W czwartek delegacja będzie uczestniczyć w kolejnej turze rozmów na temat wspólnego dokumentu o wkładzie obydwu Kościołów w dzieło pojednania narodów polskiego i rosyjskiego. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Abp Hilarion zaznaczył, że są już gotowe dwa teksty dokumentu na temat pojednania obu Kościołów i narodów - przygotowane przez stronę polską i rosyjską.

"Zawierają one wiele tematów wspólnych. Musimy jednak dojść do wspólnego spojrzenia na historię naszych religii i historię naszych narodów, aby mógł powstać wspólny tekst dokumentu, a to wymaga czasu" - zaznaczył metropolita Hilarion. Dodał, że takiego dokumentu nie można napisać bez konsultacji z Kościołem Prawosławnym w Polsce.

Podkreślił, że przedmiotem czwartkowych rozmów delegacji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski będzie historia stosunków Polski i Rosji. Zdaniem metropolity, w historii obu naszych narodów "było wiele jasnych i ciemnych stron". Zaznaczył, że nie można oddzielić politycznej historii naszych narodów od historii religijnej. "I aby mogło dokonać się pojednanie między naszymi narodami, trzeba wypracować wspólny punkt widzenia" - podkreślił.

Według metropolity, nasze Kościoły "powinny być w awangardzie procesów społecznych". Wyraził też nadzieję, że przywódcy polityczni wykorzystają to, co Kościoły zdołają osiągnąć.

Pytany, czy możliwe jest, że dokument ten powstanie jeszcze w tym roku i czy w jego podpisaniu weźmie udział Patriarcha Rosji i Wszechrusi Cyryl, abp Hilarion odpowiedział, że nie potrafi określić nawet przybliżonego terminu zakończenia prac nad dokumentem, ponieważ - jak zaznaczył - wymaga on jeszcze dużo pracy. Dodał, że patriarcha Cyryl chciałby przyjechać do Polski, a podpisanie dokumentu byłoby ku temu dobrą okazją.

Abp Hilarion, który jest przewodniczącym Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego i najbliższym współpracownikiem zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla, zaprezentował w środę w Warszawie książkę patriarchy Cyryla pt. "Wolność i odpowiedzialność. W poszukiwaniu harmonii".

Publikacja ta zawiera wystąpienia i artykuły patriarchy Cyryla, odnoszące się do chrześcijańskiej wizji człowieka. Polemizuje on - jak podkreślił abp Hilarion - z przedstawicielami neoliberalizmu, usiłującymi wykluczyć wartości chrześcijańskie z życia współczesnego społeczeństwa. Wskazuje też na konieczność dialogu ludzi różnych kultur i tradycji.

Patriarcha Cyryl podkreśla w niej zasadniczą zgodność prawosławnych z papieżem w przeciwstawianiu się ideologii sekularyzmu. Ideologię tę patriarcha porównuje do walki z chrześcijaństwem, jaką prowadzili komuniści w Związku Radzieckim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »