Kilkadziesiąt oryginalnych dziewiętnastowiecznych fotografii Jerozolimy ze zbiorów izraelskiego antykwariusza Abrahama Madeiskera prezentuje wystawa "Oswajanie Jerozolimy. Fotografie 1857 - 1900", którą w niedzielę otwarto w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Autorami pożółkłych, czarno-białych zdjęć sprzed ponad wieku jest grupa ok. dziesięciu fotografów, którym udało się utrwalić obraz miasta nieco inny od znanego obecnie. Tamta Jerozolima sprawia wrażenie opuszczonej i jakby zapomnianej.
Na fotografiach otoczonego przez pustynię kamiennego miasta prawie nie ma ludzi. Pośród niszczejących budowli, które zaświadczają o burzliwych - sięgających prawie trzech tysięcy lat - losach tego biblijnego miasta, zobaczyć można co najwyżej pojedynczych autochtonów. Tamta Jerozolima jeszcze czeka na odkrycie przez turystów.
Najczęstszym tematem prezentowanych zdjęć są miejsca znane z Biblii, takie jak Góra Oliwna, droga do Betlejem, Via Dolorosa albo - jak głosi jeden z podpisów z epoki - "Miejsce, w którym Jezus Chrystus przepowiedział zburzenie Jerozolimy".
Uzupełnieniem wystawy jest film, na którym jerozolimski antykwariusz opowiada o swojej pasji kolekcjonerskiej i swoim mieście. Madeisker podkreśla też, że zdjęcia te są również świadectwem rozwijającej się wówczas - i wcale niełatwej w tamtych realiach - sztuki fotografii. Zestawia je z dzisiejszą techniką cyfrowej fotografii, którą posługuje się mrowie turystów przemierzających każdego dnia uliczki Jerozolimy.
Antykwariusz objaśnia, że pierwsze obrazy Jerozolimy powstawały na dużych szklanych negatywach. Płyty ze szkła transportowane były w pudłach na grzbietach mułów, które w kamienistym terenie podążały za fotografującym. Negatywy często się tłukły. Zdjęcia wywoływano bez użycia elektryczności, wykorzystując światło słoneczne i bez bieżącej wody, której niedostatek objawia się dziś żółknięciem odbitek. "Móc dotknąć oryginalnego zdjęcia z tamtych czasów to magia" - podsumowuje kolekcjoner.
Wystawę, zorganizowaną przez krakowskie Muzeum Etnograficzne oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, można oglądać do 28 listopada.
Autorami prezentowanych zdjęć są: Feliks Bonfils, Maison Bonfils, Tancrede Dumas, Francis Firth, Frank Mason Good, James Robertson, C.&G. Zangaki oraz fotografowie American Colony.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...